- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Zlepšení zdravotního stavu paznehtů
Rakouští zemědělci mohou nyní ukládat informace získané při pečování o paznehty dojnic prostřednictvím standardizovaného diagnostického klíče do centrální databanky. V budoucnu by mohlo díky šlechtitelskému pokroku dojít ke zlepšení zdravotního stavu paznehtů.
Onemocnění paznehtů patří společně s poruchami plodnosti a problémy s mléčnou žlázou celosvětově k hospodářsky nejvýznamnějším onemocněním u dojného skotu. Tyto problémy negativně ovlivňují zdraví, užitkovost a kvalitu produktu, což způsobuje velké ekonomické ztráty. Vedle přímých nákladů na terapii a zvýšenou pracnost vznikají nemalé ztráty díky snížené mléčné užitkovosti, zhoršené plodnosti, hubnutí a předčasné porážce. Onemocnění paznehtů jsou v Rakousku třetí nejčastější příčinou brakace.
Dokumentace o výskytu chorob paznehtů je důležitá jednak z hlediska zmapování rizikových faktorů, jednak také pro účely šlechtitelské práce v oblasti zdraví paznehtů. Dědivost chorob paznehtů je sice relativně nízká ve srovnání se znaky mléčné užitkovosti, ale vyšší než např. u znaků plodnosti (průběh porodu, procento nepřeběhlých), které jsou již zohledněny v odhadu plemenné hodnoty. Šlechtitelské úsilí na tomto poli je tedy opodstatněné. Kromě toho je přímá selekce na choroby paznehtů lepší možností jak dlouhodobě zlepšit zdravotní stav paznehtů než nepřímá selekce na znaky korelující se zdravím paznehtů jako jsou např. znaky fundamentu.
Výraznější přihlédnutí ke zdravotnímu stavu paznehtů jak v managementu stáda tak i v plemenářské práci, je významným příspěvkem k rentabilitě chovu mléčného skotu. Aby mohli být býci, jejichž potomci mají dědičně zakódovány velké problémy s paznehty vyloučeni z plemenitby na základě odhadu plemenné hodnoty, jsou nutné standardizované záznamy. Díky vytvořenému jednoduchému diagnostickému klíči byl učiněn první krok na cestě k tomuto cíli. Jedině když chovatelé a/nebo paznehtáři budou v průběhu ošetření paznehtů dokumentovat zjištěné choroby a poté je vloží do centrální databanky, bude možné do budoucna tyto informace využít pro zlepšení zdravotního stavu paznehtů prostřednictvím plemenářské práce.
Klauengesundheit durch Zucht verbessern [2010-04-21], www.landwirt.com
Zdroj: Agronavigátor.cz