- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Podíl biosložek se od června zvyšuje
Zákon podpořilo 125 přítomných poslanců, hlavně sociálních demokratů, komunistů, ale i lidovců a zelených. Přidali se k nim i někteří občanští demokraté, i když většina byla proti. Poslance přišlo podpořit i několik stovek zemědělců, kteří demonstrovali v okolí sněmovny.
Přimíchávání biosložek má pomoci snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. S těmito argumenty však prezident nesouhlasil, a proto zákon vetoval.
Evropská unie letos ale zveřejnila studii, podle níž mohou biopaliva ze zemědělských plodin vytvářet až čtyřnásobek emisí skleníkových plynů než standardní ropná paliva jako benzin a nafta. V analýze se dále uvádí, že kvůli bionaftě z evropské řepky se nepřímo uvolňuje do ovzduší 150,3 kilogramu oxidu uhličitého na jeden gigajoule a u bioetanolu z evropské cukrové řepy je to 100,3 kg. To je zřetelně více než emise 85 kg z běžné nafty nebo benzinu.
Podle prezidenta Klause je boj s oxidem uhličitým krajně sporný. Vychází z teorie člověkem působeného globálního oteplování, která stojí na velmi vratkých základech a je podrobována stále sílící kritice. Argumentuje také tím, že pozitivní či negativní dopady přimíchávání biosložek do pohonných hmot nebyly ve svém souhrnu seriózně zhodnoceny.
S prezidentovými argumenty dnes před poslanci polemizovala ministryně životního prostředí Rut Bízková. Jeho připomínky označila jako významné, ale s tím, že ke všem je možné dát vysvětlení. Odmítla například, že by vyšší podíl biosložky výrazně zdražil benzin i naftu. Benzin podle ní podraží asi o půl procenta a nafta o asi 0,7 procenta. Ministryně také nepředpokládá, že by kvůli pěstování plodin pro pohonné hmoty zdražily potraviny. V tuzemsku se to týká tří plodin: pšenice, cukrové řepy a řepky. U pšenice podle ní směřuje do přimíchávání jen 1,5 procenta z celkové produkce, u cukrovky a řepky jen pětina z celkové produkce. K otázce možného ohrožení zdraví zplodinami z tak upravených pohonných hmot, použila argument, že všechny emise z motorů škodí zdraví a biosložka neškodí o nic víc.