Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34742 lidí


Jana Brázdilová, 28. únor 2011
Stavy prasat letos klesnou o desetinu
Stavy prasat v České republice se letos sníží zhruba o deset procent. Likvidace chovů již ohlásilo šest zemědělských společností, další to zvažují. Důvodem jsou levné dovozy vepřového masa z Německa a nízká podpora zemědělců od vlády.

Uvedli v tomto týdnu prezident Agrární komory Jan Veleba a ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jan Stibal.


Například společnost Provem Havlíčkův Brod se chce zbavit 2100 prasnic, firma Gigant Třeboň 1000 prasnic. Celkem již ohlášené snížení stavů prasnic v České republice dosáhlo 8500 kusů. Další tři chovy redukci počtu prasat a prasnic chystají.
Podle Veleby vzniká situace, která může velmi špatně skončit. Na spotřebitelemůže dopadnout v podobě významného zvýšení cen vepřového masa. Prezident komory míní, že po dioxinové aféře v Německu je český trh zaplaven levným masem ze zahraničí. Z Německa se dováží hlavně méně kvalitní maso pro výrobu uzenin a dalších masných výrobků, nejlepší maso němečtí producenti uplatní doma, navíc tamní chovy zvířat jsou více dotovány než v naší zemi.
Stibal upřesnil, že loni v prosinci bylo v republice podle odhadu svazu asi 110 000 prasnic, takže snížení činí asi deset procent. Přitom ještě před pár lety bylo v ČR zhruba 320 000 prasnic.
Obnovení zrušených chovů považují zástupci zemědělců za velmi komplikované. Budovy a technologie by delší dobu chátraly, museli by se hledat zaměstnanci a investovat do nových zvířat. První výnosy by chov přinesl u výkrmu přibližně po čtyřech měsících, u vlastních selat téměř po roce. Výrobci tvrdí, že na každém kilogramu vepřového masa prodělávají v současnosti čtyři až pět korun.


Hodnocení => průměr 440
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář