- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Veterinární kontroly v číslech
Letos veterinární dozor zjistil 842 závad, z toho asi polovina (419 závad) se zjistila u hospodářských zvířat. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Proti předchozím letům došlo k několika změnám. Některé kontroly byly sloučeny, takže při zachování účinnosti došlo k celkovému snížení počtu kontrol v chovech. „Snížení počtu kontrol je jasným signálem, že se Ministerstvo zemědělství ČR snaží co nejvíce ulehčit práci zemědělcům a osvobodit je od zbytečných byrokratických procedur. Snížení počtu kontrol ovšem neznamená, že se péčí o zvířata a jejich pohodu zabýváme méně. Veterinární dozor je stejně kvalitní jako v předešlých letech, některé kontroly se ale dříve dublovaly. Tuto duplicitu jsme odstranili,“ uvedl Ivan Fuksa, ministr zemědělství.
Obecně lze říci, že jednání se zvířaty je v ČR na srovnatelné úrovni s ostatními zeměmi EU. Konstatovala to i mise FVO (Food and Veterinary Office) na tuto problematiku zaměřená. Avšak, zatím co péče o pohodu hospodářských zvířat se stále mírně zlepšuje, u zájmových zvířat tomu tak není. Proti dvacetině závad z počtu kontrol u hospodářských zvířat je u zájmových zvířat problém zhruba při každé desáté kontrole (3615 kontrolních akcí a 398 závady), sdělil Duben.
Za „nepohodu zvířat“ bylo podle Dubna vyměřeno za 852 000 korun pokut, nejvíce ve Středočeském kraji, za 487 tisíc, v Jihočeském kraji za 136 tisíc korun. A za týrání bylo v roce 2010 odsouzeno dvacet osob. Je to stejné jako v posledních letech (v roce 2009 bylo odsouzeno 19 lidí, v roce 2008 to bylo 23 lidí). Od roku 1992, kdy nabyl účinnosti zákon na ochranu zvířat proti týrání, bylo odsouzeno 350 osob.
Šíře záběru veterinárních kontrol je veliká, v chovech hospodářských, laboratorních i pokusných zvířat, na jatkách, při přepravě, v zoo, řeší se též podání občany. Například média před časem zajímající laboratorní zvířata byla kontrolována 123krát a žádné závady zjištěny nebyly. Obdobně tomu bylo i s pokusnými zvířaty, těch bylo v roce 2010 použito 366 007 (méně než roku předchozího – 380 128). Většinou šlo o laboratorní myši, potkany, králíky, morčata a nejvyšší počet byli kroužkovaní ptáci – 149 200, na ně se totiž také vztahuje status pokusu.
Aby se zlepšovala situace v chovech zájmových zvířat, podílí se Státní veterinární správa na odborných kurzech pro inspektory, pro dopravce, pro osoby, které jsou oprávněny provozovat odchytovou službu, pro útulky, na pořádání odborných seminářů a přednášek, včetně konference welfare v Brně a podobně. Hlavně osvěta přináší efekt a zdá se, že více než případné postihy, řekl Duben.
Celkový pohled na systém dozoru a výsledky v oblasti péče o zvířata přináší informační bulletin Státní veterinární správy ČR - Program ochrany zvířat, situace v roce 2010.