- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
SZIF má nabídky na uskladnění 521.500 tun obilí
PRAHA - Státní zemědělský intervenční fond zatím dostal nabídky na zhruba 521.500 tun kapacit pro skladování obilí, které nakoupí z letošní sklizně v rámci intervenčního nákupu. Výběrové řízení na sklady je trvalé a fond bude i nadále přijímat nabídky, protože chce získat kapacit co nejvíce, uvedl Vilém Frček z tiskového oddělení SZIF.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby bude dosud nabídnutý objem zřejmě nedostačující.
Skutečný objem skladovacích kapacit z dosavadních nabídek bude podle Frčka znám poté, co fond uzavře se sklady smlouvy. Intervenční nákup, který má fungovat jako záchranná síť a odčerpávat přebytky z trhu za stanovenou cenu, začíná podle pravidel Evropské unie od 1. listopadu. Loni po rekordní úrodě intervence vázla právě na nedostatku skladů.
Z dosavadních nabídek je zhruba 248.000 tun tzv. destinačních, neboli skutečně volných skladů, a 273.500 tzv. loco, kdy již obilí leží ve skladu a je nabízeno do intervence. Podle Veleby byla letos značná část potravinářské pšenice postižena deštivým počasím a nebude splňovat stanovenou kvalitu pro intervenční nákup. Nabídka by proto určitě neměla být tak
vysoká jako loni, chybět ale stále mohou sklady pro 200.000 až 300.000 tun obilí. Loňská úroda obilí dosáhla 8,8 milionu tun, domácí potřebu převýšila asi o dva miliony tun. Zemědělci do intervenčního nákupu nabídli celkem asi 1,4 milionu tun, fond vykoupil přibližně 900.000 tun.
Podle Veleby je třeba, aby stát postavil vlastní sklady pro intervenční nákup. Ministerstvo zemědělství chce předložit do vlády návrh na výstavbu skladů, v první etapě na 300.000 tun
obilí, uvedl Pavel Kovář z odboru komunikace MZe. Důležitým faktorem ale podle něj bude konečný objem nabídek, které dostane SZIF od soukromých skladů.