- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Mléko:Skotsko, Francie
Skotsko: farmáři zablokovali 3 distribuční centra na protest k dalšímu poklesu cen. Je to potřetí za poslední měsíc. Akce je připravena spolkem, který si říká Farmáři pro akci a blokuje mimo jiné továrny Arla Foods, Robert Wiseman Dairies a sklad ve Whitburn.
Povoleny jsou jen dodávky do škol a nemocnic. Farmáři tvrdí, že jejich trpělivost je u konce. Protest přichází po oznámení Wiseman z 31. srpna, kdy snižují cenu za litr o další 0,35 pencí na celkem 19,76 p/l s platností od 1. září.
NFU k tomu prohlásilo, že škrty jsou neoprávněné, i když ne nečekané. Ale podle mluvčího NFU to povede ještě k dalším ostřejším akcím.
Francie:
Tisíce farmářů zablokovalo mlékárny a přerušilo dodávky v celé Francii 1. září. Podle Národní federace producentů mléka se jednalo o první „bílý den“, kdy se protestovalo proti 3% snížení výkupních cen. Zpracovatelé tvrdí, že snížení je nutné při současné finanční situaci a volají po obnovení dialogu. Farmářský svaz tvrdí, že dodávky byly kompletně přerušeny v Bretani, Normandii, v celém povodí Loiry. Protesty byly rovněž v jihozápadní Francii a na severovýchodě.
Národní federace zpracovatelů mléka říká, že řada zpracovatelů má finanční potíže. Odmítá termín jako krádež či zlodějna, které používají producenti na popsání událostí. Ale federace přiznává, že nedodržela slib o cenách, který dala před rokem. Ale v té době se nepočítalo se dvěma podmínkami, které se změnily. Na trhu jsou velké problémy a začal platit nový mechanismus, který má vyrovnávat trh po reformě CAP. A předseda Gerard Budin dále tvrdí, že spotřeba stagnuje, či klesá a tak jsou zpracovatelé nuceni přizpůsobovat ceny. A situace je tak komplikovaná, že to potrvá nejméně do konce roku, než se najde řešení a zavede nový „regulační mechanismus“.
Zdroj: ing. Karel Matoušek, Brusel