- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Perspektivy chovu krůt
V květnu roku 2004 jsme vstoupili a plně se začlenili do Evropské unie a jejich struktur.Co to přináší pro české chovatele krůt a konzumenty oblíbeného krůtího masa.Historicky v České republice ,myslím tím v posledních málo letech před vstupem do EU,existovali pro české chovatele krůt pouze dva významnější provozy ke zpracování živých krůt.
Tento stav přinášel nestabilitu sektoru a téměř diktátorskou pozici těchto provozů.Po otevření volného trhu po celém území EU se situace rapidně změnila ke prospěchu hlavně chovatelů krůt a to kvůli zásadní perspektivě oboru.
Otevřeli se možnosti stát se dodavateli a zároveň dlouholetými obchodními partnery zpracovatelů i v jiných zemích.Značnou perspektivou jsou porážkové kapacity zejména v Polsku,které svými moderními provozy a jejich významnou kapacitou,dávají jistotu pravidelného odběru živých zvířat a jejich kvalitního a včasného zpeněžení.Málokdo ví,a je to způsobeno zejména nezájmem a jazykovou nevybaveností českých subjektů,že pro nás možnost spolupráce s firmami,které majetnicky patří silným a strategickým firmám na trhu s drůbeži v Německu, Francii a Velké Britanii, znamená značný posun. Jistota dlouhodobé spolupráce je dána finanční stabilitou těchto firem ale taky velikostí trhu,na kterém operují. Je potřeba si významně uvědomit,že zejména pro české zemědělce se otevřeli nesmírné možnosti odbytu jejich produkce na těchto trzích.
Ti co si tuto situaci uvědomili,navazují již dlouhodobou spolupráci s těmito firmami. Je to samozřejmě dobře,protože se konečně našli partneři,kteří platí včas,což znamená,že čeští zemědělci mají možnost počítat téměř na den přesně s přísunem peněz.Tento fakt se jim již osvědčil při spolupráci například s Německým mlékárenským koncernem Muller.
Občas ale přes to všechno se objevují a to někdy i veřejně názory na podporu českých firem. Ano podpořme je,ale za jasných ekonomických pravidel,oboustranné výhodnosti a partnerství.Nepleťme si ale patriotizmus s ekonomickou stabilitou.Podpořit českou firmu,nebo jakoukoliv jinou firmu,neznamená ji být sponzorem nebo charitou.
Častokrát slýchám názor na ochránění si českého trhu.Ale co to je český trh a co to je jeho ochrana?Mám takový dojem,že spousta těch,kteří tato slova vyřkli,nemá vůbec ponětí o fungování společného trhu EU,a to hlavně proto,že mluvit o ochraně českého trhu v rámci EU znamená totéž,jako chránit trh Středočeského kraje před firmami z kraje Vysočina, nebo chránit Mladou Boleslav před dodávkami od firem například z Nymburku. Jednou jsme se definitivně stali plnoprávnými členy EU a je potřeba to plně si uvědomit a dokonale toho využít.
Hečlo Stanislav
ředitel družstva,ZOD – Brniště, člen AKČR