Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Jana Brázdilová, 21. prosinec 2005
Časté chyby v odchovu telet

Špatnými hygienickými podmínkami: znečištěné předměty (nádoby na mléko, cucáky) a stájové prostředí .

Správný odchov telat je základním předpokladem vytvoření kvalitního stáda skotu.
Při kvalitním odchovu telat je možné dosáhnout snížení ztrát pod 7 %. To je však možné pouze za předpokladu, že chovatelské požadavky a management jsou navzájem v optimálním souladu. Pokud  ztráty  telat  překročí hranici 10 %, je nutné urychleně a intenzivně začít hledat příčiny. Ve většině případů jsou ztráty v chovu telat vyvolané:

Špatným/nedostatečným managementem v oblasti napájením kolostrem: pokud telata přijmou jen malé množství kolostra nebo kolostrum nekvalitní, dojde ke snížení odolnosti proti vzniku onemocnění.

Příliš nízkým příjmem krmiva: špatné chovatelské podmínky, stres.
Kontaktem s nemocnými zvířaty: není oddělený vzdušný prostor od starších zvířat (krávy, mladý skot), není zajištěna izolace mezi jednotlivými skupinovými kotci (mezi kotci nejsou uzavřené dělicí příčky).

Znečištěnými, kontaminovanými stájemi: chybějícím čistěním a dezinfekcí, opomíjením nutnosti turnusového zástavu.

Neexistencí ochrany před chladem/vlhkostí: zvířata si nemohou vytvořit žádné „mikroklima“.

Nedostatky v ustájení v případě chladu a mokra.
Důležitou zásadou je, že telata, která jsou na začátku odchovu umístěna do venkovního prostoru, již není možné v průběhu dalšího odchovu umístit do zateplených stájí, protože by u nich nepochybně došlo k výskytu problémů s výskytem onemocnění dýchacích cest. Podlaha individuálních boxů pro telata ve stáji musí být umístěna cca 30 cm nad úrovní podlahy ve stáji proto, aby nebyla v oblasti zvýšené koncentrace škodlivých stájových plynů. Stáje pro telata s otevřenou přední stěnou je třeba situovat otevřenou stranou na jihovýchod, aby mohla být  v zimním období v maximální míře vystavena slunečnímu záření. Otevřenou stranu je možné chránit proti extrémnímu větru pomocí jednoduché plachty. Jako ochrana proti nepříznivému vlivu větru mohou sloužit velké balíky.
    

Typické rizikové faktory v odchovu telat
Chybějící pasivní imunita
Znečištěné prostředí ve stáji a nedostatečná pasivní imunita u telat zvyšuje počet  choroboplodných zárodků, jejichž negativnímu působení jsou telata vystavena.
Cíl: 100 % telat by mělo mít zajištěno optimální zásobování mlezivem.
Management podestýlání
Telata, která se dostávají do přímého kontaktu s výkaly a močí, jsou kontinuálně vystavována působení škodlivých zárodků. Teplé, vlhké budovy s nedostatkem podestýlky, přímým kontaktem zvířat mezi sebou, nedostatečným čistěním a dezinfekcí před naskladněním zvířat a znečištěnými zbytky krmiva celý problém ještě eskalují. Choroboplodné zárodky, které vyvolávají infekční onemocnění dýchacího ústrojí a průjmová onemocnění, se mohou dostat z podestýlky do orgazmu zvířat vdechnutím.
Cíl: Je třeba zajistit, aby ve všech typech ustájení telat (boudy, iglú, skupinové kotce) bylo podestýláno tak, aby byla telata v suchu. Podestýlkový materiál je nutné pravidelně ze stájí odstraňovat.
Koncentrace zvířat
Přímý vzájemný kontakt jednotlivých zvířat zvyšuje počet choroboplodných zárodků, které se vyskytují v okolním prostředí.
Cíl: Co možná nejdéle zajistit telatům možnost individuálního ustájení. Jednotlivá oddělení ve stáji od sebe oddělit tak, aby nebyl možný vzájemný kontakt jednotlivých skupin telat.
Doba naskladňování telat
Mezi naskladňováním celé stáje nebo jeho jednotlivých oddělení musí být vždy zajištěna dostatečně dlouhá časová prodleva, která je nutná pro provedení velmi důkladné očisty a dezinfekce. Před provedením dezinfekce je nutné pečlivě stáj vyčistit (podlahy, stěny, napáječky atd.). Před navezením podestýlky je nutné, aby byla stáj dokonale suchá. Pokud je stáj znovu urychleně naskladněna, vzrůstá nebezpečí, že nedojde k důsledné eliminaci zárodků ze stájového prostředí.
Cíl: Minimálně je nutné mít k dispozici o 15 % větší ustajovací kapacitu, mezi jednotlivými turnusy je nutné dodržovat minimálně 7 dní pauzu. Výběru vhodného dezinfekčního prostředku a jeho správnému použití je třeba věnovat maximální pozornost.
Různé věkové a hmotnostní složení v jedné skupině
Při společném ustájení telat, která přijímají mléčnou náhražku, s odstavenými telaty, (nemocnými) kravami a staršími kusy mladého skotu v jedné stáji narůstá riziko možnosti onemocnění dýchacích cest a průjmových onemocnění. Stresované dojnice (otelené, popř. nemocné) vylučují mnohem více bakterií v porovnání se zvířaty, která stresovaná nejsou.
Cíl: Urychlené oddělení krav a telat po porodu, telata je třeba umístit do individuálních boxů.
Čistý stájový vzduch
Špatné větrání, vysoká vzdušná vlhkost a vysoká koncentrace zvířat podporují výskyt choroboplodných zárodků a škodlivých plynů. Čistění stáje za vysokého tlaku může toto nebezpečí ještě zvýšit, protože škodlivé organizmy se rozšíří do okolního prostředí.
Cíl: Kritické hodnocení větrání ve stájích s častým výskytem onemocnění dýchacích cest zvláště v zimním období.         
Jiné stresory
Nesprávné krmení a nedostatečné zásobování vodou se rovněž může stát základem pro nástup onemocnění stejně jako nesprávně provedená vakcinace.
Cíl: Přesně vybilancovaná krmná dávka podle věku telat a povětrnostních podmínek (za chladného počasí je třeba zvýšit dávku nápojového koncentrátu), zabránit špatnému uskladnění očkovacích látek (chladnička!), při ochranné vakcinaci matek podávat telatům kolostrum minimálně po uplynutí pěti dnů a dodržovat doprovodná opatření, která vyžaduje zvolený vakcinační program.

Pokud jsou striktně dodržovány uvedené zásady, nemají choroboplodné zárodky, které mohou způsobit nejenom onemocnění, ale i úhyn zvířat, žádnou šanci.

Milchrind, 2005, č. 4, s. 44 – 48

 

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 424
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář