Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


apic-ak.cz, 18. leden 2006
Česká porážka krůt se přesouvá do Polska

Českým producentům krůt nastanou od března krušné časy. V Evropě se porážka krůt koncentruje do Polska, kde je levnější pracovní síla. Odtud se má ve velkém zásobit evropský trh s drůbeží.

Na českém trhu dosud operují dva velcí producenti a zpracovatelé krůt. Jedním z nich je odbytové družstvo Agrokrocan s roční produkcí kolem osmi tisíc tun masa, druhým je Zemědělské obchodní družstvo Brniště se dvěma tisíci tun za rok. V Brništi je i porážecí linka, která má ale být od března odstavena a 190 tisíc krůt, které ročně družstvo vyprodukuje, se bude vozit do polské zpracovny krůtího masa v Trzebiechówe. Ředitel brništského družstva Stanislav Hečlo to vysvětluje tím, že využije globalizace potravinářství na evropském trhu. „V Polsku je velký komplex výrobních hal, kde se za hodinu zpracují dva tisíce krůt,“ říká Stanislav Hečlo.

Německý vlastník linky
Polskou krůtí linku na porážení přitom vlastní německá firma Wiesenhof, která zhruba z poloviny ovládá německý trh s drůbežím masem a ze čtvrtiny s krůtím masem. V Německu stejně jako v České republice bude tato firma provozovat jenom logistické centrum. „Přitom z Polska z firmy Bomadek v Trzebiechówe půjde jen do Německa z této porážky 15 tisíc tun krůtích výrobků,“ upřesňuje Hečlo.

Ředitel družstva dodává, že se sníží i problémy s odbytem přes obchodní síť. Supermarkety nejsou podle něj nijak zainteresované na prodeji krůtího masa. I když jde o jedno z nejkvalitnějších dietních mas, roční spotřeba se v České republice na osobu pohybuje po řadu let kolem dvou kilogramů. „Dokud Adex Tachov vlastnila firma Andreje Babiše Agrofert, mohlo se krůtí maso takzvaně přiřadit k velkým zásilkám masa z jeho masokombinátů, což jsou Maso Planá, Kostelecké uzeniny a z masokombinátu Studená. Když před dvěma roky Andrej Babiš prodal Adex odbytovému družstvu Agrokrocan, tato výhoda velkých dodávek odpadla,“ uvedl Hečlo.

Zájem je o chlazené maso
V České republice se ročně sní dvojnásobek produkce zmíněných dvou subjektů, celkem 20 tisíc tun krůtího masa. Tři tisíce tun krůtího masa ročně vyprodukují drobnější chovatelé a sedm tisíc tun se doveze. Jsou to především firmy Novako a Animalco, které vozí do Čech maso hlavně z Brazílie. Je v mraženém stavu a zpracovává se především na pokrmy v hotelích a restauracích. „Spotřebitel má ale zájem zejména o chlazené čerstvé maso.To je celosvětový trend a s tím i počítáme doma,“ uvedl Vojtěch Olbrecht, předseda představenstva odbytového družstva Agrokrocan, které vlastní porážky v Adexu. „Letos zvýšíme produkci krůtího masa až o dvacet procent,“ uvedl. Agrokrocan hodlá oslovit spotřebitele řadou novinek.

Chtějí zásobovat ve velkém
Musí počítat ale s tím, že Němci z Polska chtějí český trh ve velkém zásobovat jak krůtím, tak i kuřecím masem, které vzhledem k velkým dodávkám může být levnější. „Koncentrovat výrobu potraviny do ekonomicky nejzajímavější země bude trend ve všech státech Evropské unie. Němci se netají tím, že do pěti let chtějí ovládnout český trh především s masem,“ uzavřel Hečlo.


Hodnocení => průměr 398
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář