Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


apic-ak.cz, 18. leden 2006
České vepřové vyjde v Evropě nejdráž

Na portálu aktuálně.cz vyšel 16.ledna článek Petra Havla, který se sám před časem označil za agrárního analytika  a na těchto webových stránkách uvádí tentokrát informace o vepřovém mase a jeho cenách. 

České vepřové je podle něj nejdražší v Evropě. Jak Petr Havel uvádí, vyplývá to z nejnovější oficiální statistiky cen prasat prodávaných v zemích Evropské unie. Více než čeští zemědělci za pašíky inkasují už jen v Řecku, Portugalsku, na Maltě a Kypru uvádí Havel a nachází souznění ve slovech   předsedy  Českého svazu  zpracovatelů masa, doc, MVDr. Ladislava  Steinhausera, který dodává,“ Jenže v těchto zemích se vepřové prakticky nekonzumuje." V celé střední, severní a západní Evropě dostávají zemědělci za prasata méně, uvádí dál „analytik“. Z jeho zprávy citujeme dál.

Zavádějící informace o nejvyšší ceně
“Čeští farmáři kasírují za kilogram vepřového v průměru přes 42 korun. Kilo jatečných prasat je například v Maďarsku o 1,5 koruny levnější. V Německu a Rakousku se za něj platí o tři koruny méně. V Polsku dokonce o šest, v Nizozemí až o sedm korun méně a v Dánsku vyjde kilo o osm korun levněji. Zemědělci v Česku přesto dlouhodobě tvrdí, že jim tuzemští odběratelé platí málo a poukazují na to, že chov prasat v zemi je ohrožen rostoucími dovozy vepřového masa ze zahraničí. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby klesla výroba vepřového v ČR za posledních pět let asi o čtrnáct procent na 500 000 tun ročně. Steinhauser uvádí, že v loňském roce se dovezlo do ČR zhruba 120 000 tun vepřového, téměř čtyřnásobně více než o rok předtím. "Nebylo by to třeba, kdyby bylo vepřového dost a za rozumné ceny," dodává Steinhauser. Zatím to ale tak nevypadá. Pokyn národního odbytového družstva Centroodbyt, kde je shodou okolností předsedou představenstva Veleba, totiž ve svém posledním doporučení z 12. ledna letošního roku pro české chovatele prasat zní "požadovat cenu 42 korun". Dovozy levnějšího masa tak do ČR patrně budou pokračovat dál.“ Potud je sdělení „agrárního analytika“ Petra Havla.

Na tento článek a pod tímto titulkem na webových stránkách Aktuálne.cz reagovalo množství lidí, někteří dost vulgárně a nevybíravě napadají novináře za blbost a úplatnost. Těch, co by se skutečně mohli vydávat za agrární analytiky nebo za zemědělské novináře se to dotklo. “Překvapuje mne, že si zemědělci do této chvíle nechali líbit to, že jejich práci komentuje a kritizuje  člověk se základním vzděláním a bez jakékoliv odbornosti a nechává se titulovat agrární analytik a někdy i inženýr,“ uvádí Eugenie Línková, mnohaletý deníkář a absolventka zemědělské univerzity v Praze. “Za druhé mne znepokojuje, že si troufá i radit odborníkům. Papouškovat něčí názor je jedna věc, komentovat se znalostí věci druhá,“ uvádí Línková a dodává, že je jen na čtenářích, posluchačích a divácích, kam až nechají dojít určitý podvod a když se někdo vydává za něco, co zdaleka není, to podvod jistě je.

Novináři dostávají po hlavě za samozvance
„Zveřejněný článek svým zkresleným či spíše lživým obsahem dokumentuje pokračující snahu některých redaktorů vyvolat zášť veřejnosti vůči českým zemědělcům. To se prohlubuje zveřejněním takových „senzací“ v médiích,“ uvádí na webových stránkách agris.cz  zemědělské pražské univerzity Národní odbytové družstvo Centroodbyt sdružující největší producenty prasata v zemi. Citujme i z jejich článku:
 „Pan „ekonom“ Havel nezná, nebo nechce znát další významné skutečnosti. Myslíme, že to je zřejmě proto, že jejich uvedením by původní obsah uvedeného příspěvku zcela rozmetal. Proč pan Havel též neuvedl, že :

1. Požadovaná cena CENTROODBYTu 42,- Kč v JUT za studena (vychladlé jatečně upravené tělo) je cenou základní pro prakticky nejvyšší obchodní třídu? Ví o tom, že se každé zvíře před porážkou klasifikuje a dle výsledku se stanovuje realizační cena, která je nižší, než cena základní ?
2. Výrobní náklady (především v původních zemích EU) jsou vyšší, než uváděné ceny?
3. Státy EU-15 řeší tyto disproporce různými formami speciálních dotací, či doplatky chovatelům prasat, které však nejsou do zveřejňovaných cen započítány? Že u nás producent prasat nedostane nic?
4. Polský stát hradí zemědělcům až celé náklady zdravotního a sociálního pojištění ? To významně snižuje i náklady na chov a výkrm prasat. Že Rusko zakázalo dovoz polských prasat, který činil 10 % objemu celkového exportu, což vyvolalo silný převis nabídky a tím i snížení ceny prasat v Polsku?
5. Vy vyspělých zemích EU se na domácím trhu prodává kvalitní vepřové maso s vysokou marží. Že takový stav přispívá k „lacinému“ vývozu vepřových půlek a především děleného masa (méně kvalitních masných partií), které se využívají do zpracování masných výrobků, nikoliv k prodeji výsekového masa?

 V tomto výčtu bychom mohli pokračovat, ale vzhledem k nutné stručnosti si závěrem dovolujeme vyjádřit lítost nad poškozeným renomé předsedy Českého svazu zpracovatelů masa, který v článku přispěl svými jednostrannými informacemi a tím negoval snahu Agrární komory ČR o vzájemnou spolupráci.  
 Panu redaktorovi Havlovi přejeme, aby místo spekulací tvořil objektivní autorské články. K tomu doporučujeme doplnění ekonomických, ale i všeobecných znalostí. Vyjadřujeme i silné zklamání nad tím, že se nový slibně se rozvíjející portál „Aktualne.cz“ zveřejněním této neobjektivní zprávy zařazuje mezi bulváry.“

Fakta a zase jen fakta
A co závěrem? „Stačí se podívat do německého týdeníku Wochenblatt, který beru jako nejlepší odborné periodikum EU a tam na straně Trh a ceny přečíst burzovní zpravodajství. Česká republika je na osmém  místě co do výše cen u prasat a kupodivu to nejsou jen  zmiňované Řecko, Malta a  Kypr, ale i Německo, kdo má cenu vyšší než za kolik se platí v České republice. Někteří novináři a je jich většina nejsou podplaceni, píší objektivně a dokonce se znalostí věci i jazyků , alespoň němčiny, ruštiny a angličtiny, takže si mohou ověřit fakta,“ uvádí Eugenie Línková.

Ing.Soňa Berecová

Vedení AK ČR se s názorem novinářky ing. Eugenie Linkové a s národním odbytovým družstvem Centroodbyt ztotožňuje.


Hodnocení => průměr 384
Autor Nadpis Datum
Hannah    hCHXiPAMvktCNoD 06:08 1. říjen 2011
Jailen    pFEKScwBQha 09:22 1. říjen 2011
Latricia    fOgJPXLIYkeTx 16:48 1. říjen 2011