- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Menší vinaři si založili společnou značku
Osm malých a středních jihomoravských vinařství, která se zaměřují na výrobu vysoce jakostního vína, se rozhodla spojit pod jednu značku a vytvořila sdružení pod názvem V8. Cílem volného seskupení, které je otevřené také dalším vinařům, je společná propagace kvalitních moravských vín.
"Chceme o sobě dát více vědět v zahraničí a budeme se snažit o zlepšení povědomí o domácích vínech u českých konzumentů a zkvalitnění vlastní produkce," uvedla Vladimíra Mrázová z vinařství Sonberk na Břeclavsku.
Členy sdružení V8 je osm středně velkých vinařství: Mikrosvín Mikulov, Nové Vinařství, Reisten, Sonberk, Tanzberg Mikulov, Vinařství Hort, Vinařství Kovacs a Víno Marcinčák. "Počet členů ale není omezen a může se jím stát každé vinařství, které splní přísná kritéria. Jedním z nich je například maximální produkce 2 kilogramů hroznů z jednoho keře vinné révy," řekla Mrázová. Roční produkce vinařství by také neměla přesáhnou hranici 300.000 litrů vína, aby se zachovala jeho kvalita.
Osm zakládajících vinařství obhospodařuje kolem 620 hektarů vinic a ročně produkují kolem 1,2 milionu lahví vína. Dvě třetiny z nich jsou přitom vína přívlastková. "Budoucnost moravských vinařů je výroba vysoce jakostních vín, která jsou srovnatelná s víny z ostatních zemí a mnohdy je i převyšují. Důležité ale je, aby to věděli především milovníci vína doma i v zahraničí," vysvětlila poslání sdružení V8 Mrázová.
Vedle zvyšování povědomí veřejnosti o kvalitách moravských vín má sdružení pomoci k těsnější spolupráci vinařství při pronikání na zahraniční trhy, především do severských zemí, Anglie, Belgie, Nizozemska a Polska. Třetím cílem je zlepšování kvality vlastní produkce, především účastí na mezinárodních výstavách a soutěžích. Taková účast je ale často nákladná a spojením sil a vystupováním pod jednou značkou se podaří tyto náklady podstatně snížit, dodala Mrázová.
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí