- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
ČR razantně vystoupila proti návrhu o společné organizaci trhu s vínem
Brusel 16.7. 2007
Návrh je tedy velmi podobný návrhu předloženému v loňském roce, a proto je v současné podobě pro Českou republiku nepřijatelný.
Celá řada bodů v projednávaném návrhu by poškodila české vinařství a ohrozila by tradiční výrobní postupy. Vedla by nakonec i ke zdražení českého vína. Jedná se zejména o doslazování vína cukrem, což je postup obvyklý zejména u slabších ročníků.
„Není možné některým zemím povolit přikyselování vína a jiným zakázat jeho přislazování“ říká ministr zemědělství Petr Gandalovič a dodává „v této podobě je pro nás reforma nepřijatelná“. Stanovisko České republiky je dlouhodobě shodné se stanoviskem Svazu vinařů ČR, se kterým ho ministr Gandalovič konzultoval a se kterým dospěl ke shodě, že není možné takto ohrozit tradiční výrobu v Čechách a na Moravě.
Současná podoba reformy je disproporční a nepostihuje všechny státy stejně. Například navrhovaný způsob označování vín by vedl k matení zákazníka a k setření rozdílu mezi vínem přívlastkovým a stolním.
Česká republika je ve skupině zemí, které nesouhlasí se stávající podobou reformy, což znamená velký tlak na změnu reformy.
„Jasně říkáme, že tuto podobu návrhu nepodpoříme, v tomto jsme jednotní s dalšími zeměmi, například s Německem nebo Rakouskem, s nimiž koordinujeme náš postup“ dodává ministr Gandalovič. Česká republika se připojuje k návrhu ministra zemědělství Německa o otevření debaty o reformě a dalších jednáních, aby se reforma stala přijatelnou pro středoevropské státy.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství