- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
EU-US dohoda o vínu
Národní experti jsou skeptičtí a mají výhrady k návrhu EU na dokončení rozhovorů o dohodě do konce roku. Po 20 letech jednání dala Komise na stůl plán, který projedná Speciální výbor pro zemědělství a který má ukončit „prozatímní“ výjimku zaručující dovozy z USA.
Komise říká, že eonologická praxe v USA nepředstavuje nebezpečí zdraví pro spotřebitele a že víno může být tedy puštěno na trh EU bez výjimky, protože se počítá z vzájemného uznání praxe zajištění kvality u produktů.
Řada delegací včetně Německa, Portugalska, Španělska, Maďarska, Řecka a Itálie mají výhrady, protože dostaly text návrhu až v pondělí a neměly dost času na formulaci odpovědi.
Určité obavy vyvolává měkké jednání u názvů v USA jako burgundské, či Sherry, aniž by se dala jasná hranice. V návrhu se jen říká, že USA budou hledat změnu u sporných názvů.
Španělsko kvalifikuje návrh jako kapitulaci Evropy. Ale ostatní země si myslí, že se tak odstraní riziko, že USA povolají EU před panel WTO.
Pokud by nedošlo k dohodě do prosince 2005, americké oenologické praktiky by byly zakázány v Evropě. A Evropa by přišla před panel WTO. USA představuje největší exportní trh pro EU s 40% celkového exportu a tak je třeba hledat celkové řešení.
Zdroj: ing. Karel Matoušek, Brusel