- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Pokud stát nepomůže, hrozí vinařství kolaps
BRNO/BŘECLAV - Pokud vláda nepomůže vinařům, hrozí prý českému vinařství výrazný ekonomický kolaps. Jihomoravští vinaři jsou tak připraveni koncem ledna demonstrovat v Praze, řekl novinářům předseda břeclavské Agrární komory Jan Hajda.
Podle něj loni majitelé vinic dostali za hrozny až o polovinu méně než v roce 2004, a přišli tak o 300 milionů korun. Za ztráty může vstup Česka do Evropské unie a nechráněnost trhu, tvrdí břeclavská komora. Lidí, kteří se na jižní Moravě vinařství věnují, je podle ní až 38.000. Ministerstvo zemedělství tvrdí, že dělá, co může.
"Dovoz vína do Česka se meziročně zvýšil o 28 procent, převážně jde o levné stolní víno pro obchodní řetězce, které pak neodebírají naše víno," uvedl předseda Svazu vinařů Jiří Sedlo. Důsledkem je pak podle něj nezájem o české hrozny, nebo jejich minimální cena.
Situace českých vinařů je podobná jako v Rakousku, když země vstupovala do Evropské unie, míní ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec. Podle něj nebyli zákazníci na takové množství zahraničních vín zvyklí, a to se odrazilo na prodeji domácí produkce. "Náš trh byl před vstupem do unie otevřený, ale po vstupu se otevřel ještě víc," řekl Machovec.
V Rakousku se podle něj situace po čase uklidnila. V Česku by to mohlo být podobně, nezbytná je ale pomoc státu a zlepšení marketingu, míní Machovec. Komora se podle Hajdy snaží problém řešit několik měsíců. "Už loni v říjnu jsme požádali o pomoc ministerstvo zemědělství, nikdo ale dostatečně nereagoval," řekl Hajda.
Ministerstvo podle svého mluvčího Tomáše Loskota podporuje vinařství v Česku prostřednictvím schválených dotačních titulů Evropské unie a Vinařského fondu. "V žádném případě však nemůže překračovat pravidla evropské pětadvacítky a zasahovat do
cenových výkyvů jednotlivých zemědělských komodit," sdělil.
Minulý týden vinaři seznámili se svými problémy také několik poslanců. Ve středu má ve Valticích na Břeclavsku zasedat sněmovní zemědělský výbor. "Ten by měl náš problém řešit," míní Hajda. Pokud se však poslanci nepokusí řešit situaci do 25. ledna, jsou vinaři připraveni vyjádřit svoji nespokojenost na manifestaci v Praze. Podrobnosti k chystanému protestu ale komora zatím nechce zveřejňovat. Uvedl pouze, že má manifestace podporu
celorepublikové Agrární komory.
"Každý stát okolo má svou vinařskou vizi, a bez pomoci české vlády nejsme schopni konkurovat," míní Hajda. Stát se podle něj dostatečně nepostaral ani o investici do výsadby nových vinic. Těch od roku 1996 přibylo na jihu Moravy asi 7000 hektarů. Státní pokladnu to přišlo na miliardu korun, dalších šest miliard zaplatili soukromí investoři, uvedl Hajda. Manifestace má podle něj podporu celostátní Agrární komory.