Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34123 lidí


apic-ak.cz, 21. srpen 2006
Méně obilí s nižší kvalitou ovlivní ceny

Praha - Zdraží nejen pekárenské výrobky, ale zřejmě mírně i pivo. Vliv na to bude mít nejen nižší úroda potravinářských pšenic a sladovnického ječmene, ale i jejich horší kvalita. Bude méně i krmného obilí a proto zástupci producentů krmných směsí a následně i masa,  z Agrofertu a Agropolu, se shodují i na mírném růstu cen masa.

Na tiskové konferenci uspořádané Agrární komorou to potvrdili zástupci mlynářů, sladoven a skladovatelů.

"Letošní žně nemají pamětníka," prohlásil Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR. „Kvalitou zamíchaly deště, které přišly na začátku srpna, a trvaly příliš dlouho,“ dodal. Značná část ploch obilí tak podle něj byla znehodnocena. Zemědělci odhadují, že kvůli tomu jejich tržby za sklizeň meziročně klesnou o tři až čtyři miliardy korun. Některé zemědělské firmy prý ztratí až polovinu příjmů.

V České republice se letos sklidí méně obilí než loni a standardní kvalitu bude mít kvůli nepřízni počasí při žních nejvýše polovina z celkové produkce odhadované na 5,9 milionu tun. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba. Chybět podle něj bude chlebové obilí i sladovnický ječmen standardních parametrů. Problémy kvůli kvalitě se dají čekat i u krmných obilovin. „Celkově se to může odrazit v cenách některých potravin, jako je mouka, pečivo, či maso,“ dodal. Také zástupci některých zpracovatelů potvrzují, že ceny kvalitního obilí půjdou nahoru, což ovlivní i ceny konečných produktů.

Podle předsedy dozorčí rady Svazu průmyslových mlýnů Pavla Filipa může mouka zdražit o 10, ale i o 20 procent.“Pokud jde o žito, je situace velmi vážná. Potřebujeme zhruba 170 tisíc tun, z vlastní produkce to nebude ani třetina. Již nyní zajišťujeme dovoz, ten bude ale za daleko vyšší ceny,“ řekl Filip.

Na nedostatek suroviny v potřebné kvalitě si stěžují také sladovny. Podle obchodního ředitele Sladoven Soufflet ČR Dušana Falgeho dosavadní odhady ukazují, že i přes zmírnění kvalitativních požadavků bude z letošní úrody pokryto jen asi 55 až 60 procent potřeby sladovnického ječmene. Značnou část tak bude třeba dovézt, což se prodraží, a například Soufflet, největší výrobce sladu v ČR, tak letos může vydat na surovinu až o 30 procent víc, než kalkuloval. Sladovny proto budou muset jednat s pivovary o úpravě cen sladu,“ uvedl Falge.

Jan Veleba upozornil novináře na lidský rozměr letošních žní, kdy zejména menší sedláci, kteří neměli do dešťů zralé obilí, na rozmary počasí doplatí. Proto se agrární komora snaží  s některou z pojišťoven dohodnout  komplexní pojištění pro případ těchto živelních pohrom.“Máme vzor ve francouzském pojišťovnictví, kde v takovémto případě, kdy vysoké teploty střídají prudké deště a obilí zplesniví a v klasech klíčí, farmář je automaticky pojišťovnou při vyhodnocení ztrát vyplacen,“ řekl Veleba.


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 335
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář