Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


apic-ak.cz, 9. říjen 2006
Delvita ustupuje, stahuje náhražky

Řetězec supermarketů Delvita dočasně stahuje ze svých pultů náhražky a napodobeniny sýrových výrobků. Ustupuje tak nátlaků Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

Kvůli způsobu prodeje napodobenin mléčných výrobků obchodníky nedávno kritizovalo SOS i Ekologický právní servis (EPS). Podle těchto organizací jsou náhražky často prodávány společně s pravými mléčnými výrobky, čímž obchodníci mohou klamat své zákazníky.

Podle EPS se takto chovají například řetězce Delvita a Ahold. Právníci EPS proto obě firmy vyzvali, aby prodej napodobenin mléčných výrobků upravily.

Delvita dočasně vyřadí ze svého sortimentu výrobky Cihla na smažení, Alternative-náhražka sýra a Uzený Alernative. Tyto výrobky slouží jako alternativa k mléčným sýrovým výrobkům a jsou vyrobené z rostlinných surovin," uvedl na internetových stránkách supermarketů Delvita mluvčí tohoto obchodního řetězce Petr Uchytil.

Dodal, že Delvita chce tyto výrobky znovu začít prodávat, avšak až poté, co společně s EPS a SOS vyřeší systém jejich značení a umístění.

TK se dnes nepodařilo získat stanovisko společnosti Ahold, která v Česku provozuje supermarkety Albert a hypermarkety Hypernova. Libor Kytýr z Ahold Central Europe ale již dříve ČTK řekl, že obchodní řetězec kvůli připomínkám SOS provede speciální kontrolu, aby se ujistil, že prodávané výrobky jsou správně označeny.

Mluvčí SOS Ivana Picková v září ČTK řekla, že na českém trhu jsou k dostání napodobeniny sýrových produktů, šlehačky či másla, které jsou místo mléka vyrobené z rostlinných tuků.

"Svým vnějším provedením, zavádějícími názvy a zejména umístěním mezi pravými mléčnými výrobky vzbuzují zdání, že se jedná o skutečné mléčné výrobky. Tento způsob považuje SOS a právníci EPS za klamavý," uvedla.

Prodej napodobenin mléčných výrobků je v Česku podle SOS a EPS rozšířený a může být v rozporu se zákonem o potravinách, který zakazuje uvádět do oběhu potraviny klamavě označené nebo je nabízet ke spotřebě klamavým způsobem.

"Vyzvali jsme společnosti Delvita a Ahold ke zdržení se protiprávního jednání a zároveň jsme se obrátili s podnětem na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci (SZPI)," uvedl právník Filip Gregor z EPS. Mluvčí SZPI Daniela Kolejková v září ČTK řekla, že inspekce se upozorněním zabývá.

Zdroj: www.agris.cz


Hodnocení => průměr 484
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář