Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 33413 lidí


Michal Rezner, 21. červen 2005
Malá intervence na trhu másla

Limit 60 000 t u prodeje intervenčního másla v EU pro letošní rok zůstane pravděpodobně nepřekročen. Zatím bylo v rámci tendrů vykoupeno 22 245 t, tedy asi 37% cz celkového povoleného množství. I když to představuje o 3 000 t více než za stejné období vloni, kdy nákupy do konce června vzrostly jen na 30 000t, méně než povoloval limit pro loňský rok s 70 000 t.

I přes to, že intervence byla otevřena ve většině ČZ v polovině května, jenom několik zemí jako Irsko, Španělsko, Itálie a Portugalsko, jí využily. Některé z nových ČZ jako ČR, Estonsko, Polsko a Litva využily příležitost dodat máslo do intervence, i když jen v malých množstvích. Očekává se, že se zde zvětší dodávky později, jak vrcholí sezóna produkce mléka v Polsku  a baltských zemích později, než ve starých EU 15, kde vrcholí v polovině května. Ale množství, které bylo nabídnuto, méně než 1000 t nemá velký vliv na intervenci.
Celková produkce másla v EU se zvýšila o 3%  za leden a únor na 321 000 t. Větší množství másla se spíš očekává pro podzim. Ale proti této tendenci jde větší poptávka po produkci sýrů, takže se příliš nepočítá s větším nárůstem produkce másla.
Očekává se, že se zvýší spíš privátní skladování na kontrakt. Řada firem dává přednost tomuto řešení, protože je snadnější administrativně než intervence.
Další vývoj trhu není příliš jasný. U spotřeby se očekává další mírné snižování. Spotřeba u levného prodeje na výrobu cukrářských produktů zůstává stabilní. Exporty by mohly dosáhnout 300 000 t popřípadě o něco více. Podzimní produkce mléka by měla mírně klesnout a trvat až do března příštího roku, tak aby se producenti vyhnuly zvýšeným poplatkům.

Zdroj: Karel Matoušek - zástupce AK ČR v Bruselu


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 306
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář