- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Nové značení biopotravin bude ve prospěch zákazníků
Jasnější pravidla pro značení biopotravin obsahuje projednávané nařízení o ekologickém zemědělství, o kterém dnes jednala rada pro zemědělství a rybolov. Nařízení, které má nabýt účinnosti začátkem roku 2009, přinese jednotná pravidla pro značení biopotravin a také přísnější kontrolu.
„Přijetím tohoto nařízení se stane systém značení biopotravin jasný a jednotný pro celou Evropskou unii,“ sdělil první náměstek ministerstva zemědělství Ivo Hlaváč. Na biopotravinách budou povinně shodné „bio“ logo EU. Dále ponesou informace o původu surovin, zda pochází pouze z jednoho státu, zda byly suroviny vyprodukovány v rámci států EU, nebo zda suroviny pochází ze třetích zemí. Pro biopotraviny ze zemí mimo EU bude toto označení pouze dobrovolné.
Každá biopotravina bude také povinně označena kódem kontrolní organizace. Tyto organizace budou certifikovány a budou kontrolovat původ potravin a jejich kvalitu. „Jde o další vstřícný krok směrem ke spotřebiteli, který bude mít jistotu, že potraviny procházejí přísnou kontrolou,“ uvedl náměstek Ivo Hlaváč. V platnosti zůstanou i současná národní případně soukromá loga označující biopotraviny, což umožní spotřebitelům lepší identifikaci biopotravin.
Zůstává možnost používat názvy biologický a ekologický, stejně jako odvozeniny „bio“ nebo „eko“ pouze a výhradně pro biopotraviny. „Pokud by došlo ke zneužití tohoto označení, bude - tak jako je tomu v současnosti - velmi tvrdě a přísně postihováno ze strany ministerstva,“ říká ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Nebude nadále možné používat k výrobě biopotravin geneticky modifikované organismy (GMO). Je stanovena velmi přísná hranice pro případný obsah GMO v biopotravinách. „Mírná tolerance je nezbytná pro ochranu farmářů před sankcemi při nezaviněné stopové kontaminaci potraviny,“ doplnil náměstek Ivo Hlaváč.
Samotných ekologických farmářů se toto nařízení přímo příliš nedotkne. Jistý dopad na ně budou mít až prováděcí právní předpisy, které budou nařízení následovat. Dopad však bude spíše pozitivní v tom, že stoupne důvěryhodnost biopotravin a sjednotí se jejich značení, čímž poroste i zájem spotřebitelů.
„Je důležité přijmout nové nařízení, původní pochází z roku 1991 a od té doby bylo zhruba padesátkrát novelizováno a není tedy úplně přehledné,“ dodal ministr Petr Gandalovič a dále uvedl: „Přijetí nových přehlednějších doprovodných předpisů bude pro farmáře značnou úlevou.“ Zjednodušení norem může být i stimulem pro zvýšení produkce biopotravin.
Zdroj: Ministerstvo zemědělství