Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 34123 lidí


Jana Brázdilová, 19. červenec 2007
Potravinářský gigant Setuza v Ústí nad Labem
Okresní soud v Ústí nad Labem zastavil exekuci vůči chemicko-potravinářské společnosti Setuza. Verdikt ještě není pravomocný. Od jeho doručení, které se provádí v těchto dnech, poběží 15denní lhůta na odvolání.


PRAHA - Zastavení exekuce navrhl Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRFL) poté, co majitelé Setuzy podle dohody o narovnání se státem zaplatili počátkem července více než 1,1 miliardy korun (celá zpráva).

Mluvčí Setuzy Marie Logrové ve středu uvedla, že zastavení exekuce je velmi pozitivním krokem pro budoucnost společnosti. Zastavením exekuce se podle ní naplňují červnové dohody mezi vlastníky Setuzy a státem, který měl návrh na stažení exekuce podat do pěti dnů po obdržení více než miliardy korun.

V exekuci byla společnost na návrh PGRFL od půli loňského listopadu, a to kvůli pohledávce státu překračující čtyři miliardy korun. Narovnání, které se stát rozhodl přijmout, nabídli noví vlastníci Setuzy. Firmu nyní kontroluje přes společnost Český olej firma Campaspol Holding, ovládaná Via Chem Group, německou Campa-Biodiesel a PPF Investments.

Podle červnové dohody měl podpůrný fond za pohledávku dostat 1,01 miliardy korun. Dalších 100 miliónů korun měl obdržet jako doplatek za dřívější převod části akcií Setuzy, které musel prodat na základě utajené smlouvy firmě Český olej. Tu tehdy ještě kontrolovala skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra. Setuza se pak zavázala uhradit ještě 50 miliónů korun nákladů, jež PGRLF vznikly v souvislosti s vymáháním pohledávky.

Campaspol koupil Český olej a s ním více než 90 procent Setuzy letos v únoru od společnosti M.L. Moran. Ta zase Český olej získala v září loňského roku od skupiny podnikatelů kolem Pitra.

Pohledávka vznikla v 90. letech
Více než čtyřmiliardový dluh Setuzy vznikl navýšením o úroky z původních 1,7 miliardy korun, které si Setuza v 90. letech půjčila u Investiční a Poštovní banky. Po jejím krachu pohledávku nakonec převzala Česká konsolidační agentura a posléze PGRLF. Setuza se dluh pokoušela vyřešit tím, že koupila takzvanou Nemethovu pohledávku a vzájemně ji započetla. S tím ale stát nesouhlasil a věc se stala předmětem soudních sporů.

Setuza v závodech v Ústí nad Labem a Olomouci zaměstnává zhruba 1000 lidí. Loni její tržby dosáhly 7,2 miliardy korun.

ČTK


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 365
Autor Nadpis Datum
Ellen    EycdrwwUJPTIrJyrQ 02:42 27. květen 2011