- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Přes 500 kilo ryb zpět na Slovensko
Orgány Krajské veterinární správy pro Jihomoravský kraj odebraly vzorek filetů z treskovitých ryb (filety z modrého witlinga *) v místě určení, tedy v místě, kam přijde zásilka z jiného členského státu. Z tohoto místa je pak zboží distribuováno dále do tržní sítě.
V tomto tzv. místě určení provádíme namátkové nediskriminační kontroly, zda zásilka splňuje podmínky pro obchodování s členskými státy, tj. že pocházejí z podniku, který je schválen či registrován a je pod státním veterinárním dozorem, produkty jsou zdravotně nezávadné, jsou správně označeny a provázeny obchodním dokladem.
Při této kontrole mohou být odebrány i vzorky, což se stalo v tomto případě. Vyšetřením bylo zjištěno, že výrobek nevyhověl obsahem polyfosfátů, proto bylo veškeré zboží (552 kg) vráceno odesílateli a případ byl nahlášen do systému rychlého varování RASFF.
Polyfosfáty jsou přídatné látky, které se přidávají do potravin za účelem zadržení vody. V potravinách se podílejí na zvýšení celkového obsahu fosforu v organismu. Fosfor je minerální látka, důležitý biogenní prvek v lidském těle, který má významnou úlohu při stavbě kostí a zubů, poskytuje energii z potravin, které jíme. Větší dávky fosforu však v potravinách během krátkého období mohou způsobit stravovací potíže (průjem nebo bolesti žaludku). Zvýšený příjem fosforu během delšího období může snížit absorpci vápníku v lidském těle. A organizmus s nedostatkem vápníku je více náchylný na zlomeniny. Proto jsou legislativně stanoveny limity podle druhu potraviny a pohybují se od 0,5 g do 50 g P2O5 na kg potraviny.
Z uvedeného je zřejmé, že státní veterinární dozor plní svou funkci ochrany zákazníků, při jakémkoli podezření na špatné značení či zjištění důvodu k odebrání vzorků k vyšetření tak činí. Cílem této činnosti jsou zdravotně nezávadné potraviny živočišného původu na regálech obchodů.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Zdroj: www.svscr.cz
*Jedná se o tresku modravou (Micromesistius poutassou), anglicky blue whiting, jejíž název se u nás zkomolil na modrý witling.