Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Jana Brázdilová, 18. listopad 2010
Společně proti regulaci obchodu
Obchodníci ze zemí visegrádské skupiny (V4) sdružující Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko se na nedávném jednání v Bratislavě dohodli na společném postupu proti nadměrné regulaci maloobchodu v těchto státech. Informoval o tom viceprezident pro zahraniční záležitosti Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Michal Ševera.

„V poslední době se v některých zemích střední a východní Evropy projevují snahy regulovat tržní prostředí administrativním způsobem,“ zdůvodnil dohodu Ševera. Českým obchodníkům se například nelíbí nový zákon o významné tržní síle, který od února reguluje jejich vztahy s dodavateli. ,Podle Ševery podobný zákon už delší dobu upravuje vztahy mezi obchodníky a dodavateli na Slovensku. Maďarské úřady nyní připravily zákon, který by měl ve vybraných sektorech hospodářství zavést daň z obratu, přičemž opatření se má týkat také obchodníků. „Bohužel toto opatření může být inspirací i pro další země,“ podotkl Ševera.
Obchodníci ze zemí V4 se proto dohodli na společném postupu a konzultacích vůči EU. Nadměrné regulaci se chtějí bránit také prostřednictvím evropského svazu obchodu EuroCommerce. „Regulační opatření zpravidla vždy křiví tržní vztahy a v důsledku kontraproduktivně postihují všechny články dodavatelského a distribučního řetězce,“ stojí ve společném prohlášení obchodníků zemí V4.
Podle prezidenta SOCR Zdeňka Juračky zákon o významné tržní síle v posledních dvou letech u nás výrazně zhoršil vztahy mezi dodavateli zejména potravinářského zboží a obchodními řetězci. Svaz si na něj v červenci stěžoval Evropské komisi, která už tuto normu začala prověřovat. .
Zákon o významné tržní síle od letošního února ukládá především obchodním řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musejí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Řetězce musí za zboží zaplatit nejpozději do 30 dnů od dodání a nemohou prodávat je za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily. Za zneužití tržní síly jim od února hrozí pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.
V současné době se u nás zaznívá kritika zmiňovaného zákona také z řad politiků a komise složená ze zástupců ministerstev financí, průmyslu a obchodu a zemědělství a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nyní řeší, co bude s tímto zákonem dál.

Pro čerstvé maso nejraději do řeznictví
Přibík Oldřich (16.11.2010)
 Stále více tuzemských spotřebitelů při nákupu čerstvého masa míří místo do hypermarketů a supermarketů do malých specializovaných prodejen s masem a uzeninami, které preferuje už 41 procent českých domácností. V hypermarketech nakupuje maso 31 procent domácností. Vyplývá to z průzkumu společnosti Incoma GfK.


Preference specializovaných prodejen při nákupu čerstvého masa v posledních letech rostou. V roce 2007 v řeznictvích a obchodech s masem a uzeninami nakupovalo čerstvé maso 26 procent domácností. Stejné procento domácností tehdy volilo při nákupu čerstvého masa hypermarkety.
Spotřebitelé podle odborníků při výběru prodejny masa kladou velký důraz na čerstvost těchto potravin, čímž lze vysvětlit rostoucí popularitu menších prodejen.
Specializované prodejny jsou oblíbené zejména u zákazníků z malých obcí a měst do 20.000 obyvatel. Naopak obyvatelé větších měst nakupují maso především hypermarketech. Například ve městech s více než 100.000 obyvateli hypermarkety preferuje 72 procent domácností.
Naopak uzeniny a masné výrobky lidé nakupují hlavně v hypermarketech, jejichž preference činí 32 procent. Specializované prodejny při nákupu těchto potravin upřednostňuje 28 procent domácností. V supermarketech uzeniny nakupuje 13 procent a v diskontních prodejnách 11 procent domácností.

 

 


 


Hodnocení => průměr 504
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář