- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Květy od řezníků
Zorganizovat tiskovou konferenci není lehké. Zejména když jí má předcházet soutěž. Přesto se Agrární komoře podařilo zorganizovat soutěž v poznávání hovězího masa. Novináři měli za úkol poznat mezi čtyřmi druhy masa z jakého kusu skotu je.
Jelikož jsem povahou dobrák, požádala jsem ředitele firmy Maso Planá Emila Kaspera, aby mezi stejně velké kusy hovězího zadního, jeden byl z letité krávy, druhý v mladé jalovice a třetí z býčka , podstrčili i stejně velký kus vepřového masa. „To přece každý pozná, že nejde o hovězí,“ smáli se řezníci,ale poslechli. Jaký byl výsledek? Soutěžilo 21 redaktorů a 11 zemědělských odborníků a všechny druhy masa dokázal přesně označit jen redaktor rádia Frekvence Ladislav Hruška. Pletlo se nejvíce hovězí maso z býčka s masem z jalovice. Ale co nás nakonec rozveselilo všechny je fakt, že 70% všech chybovalo v určení vepřového masa . Měli za to, že jde o maso jalovice.
Od předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Ladislava Steinhausera jsem dostala krásný pugét za to, že jsme společně šířili osvětu pokud jde o poznávání jednotlivých druhů masa a jejich odlišení. Jak totiž řekl ředitel téhož svazu Katina, na kile masa nepoctivec “trhne“ i šedesát korun. To když nabízí maso mladého býčka a je to ve skutečnosti kus ze starší krávy. Bránit tomu má dva roky stará vyhláška, která stále existuje,ale zejména v řetězcích se obchází. Na obalu by nemělo chybět označení původu dobytčete, jeho stáří, pohlaví a v přeneseném slova smyslu, kde se vlastně páslo. To se bohužel neděje a na obalech toto přesné značení chybí.
Foto |