Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35101 lidí


Milan Hebnar, 7. červenec 2006
ČR nesplní limit výroby energie z obnovitelných zdrojů.

 

Česká republika nesplní limit osmi procent energie z obnovitelných zdrojů

Česká republika nesplní svůj cíl vyrábět v roce 2010 osm procent energie z obnovitelných zdrojů. Země se k tomu zavázala při přístupových jednáních před vstupem do Evropské unie. S využitím reálných možností všech obnovitelných zdrojů se země za čtyři roky může dostat zhruba na šest procent, uvedl ředitel odboru ekologické energetiky ministerstva průmyslu a obchodu Ladislav Pazdera.

Dosažení osmiprocentního podílu vidí Pazdera jako nereálné především z důvodu nevhodných přírodních podmínek země. "Ukazuje se, že většina evropských států dosáhla navýšení výroby z obnovitelných zdrojů masivní výstavbou větrných elektráren. ČR jako kontinentální země má ovšem podmínky pro rozvoj větrné energie podstatně horší než třeba Německo, Španělsko, Dánsko nebo britské ostrovy," uvedl Pazdera.
V současnosti se u nás vyrábějí z obnovitelných zdrojů asi čtyři procenta energie. Jednoznačně největší podíl mají vodní elektrárny.
Mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž řekl, že firma chce v následujících 15 letech investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů asi 30 miliard korun. Dvě třetiny z této částky by měly připadnout na větrnou energii. "Chceme se podílet na budování větrného parku v Chomutově, vše ale záleží na jeho vlastnících, jak vyřeší svůj současný spor," řekl Kříž.
Podle Pazdery nám ale za nesplnění kritéria nehrozí postih od EU. "Vytvořili jsme motivující prostředí pro dynamický rozvoj všech obnovitelných zdrojů. Máme povinný výkup elektřiny z těchto zdrojů, státem garantované ceny i dotace na investice do výstavby nových zařízení. Takovou podporu nenajdete v žádném jiném byznysu," řekl.
Podle něj země nebude žádat o odklad splnění limitu, protože nemá pocit, že by její představitelé něco zanedbali. "Spíše se budeme snažit o rozumné přehodnocení cílů, aby výroba elektřiny nebyla upřednostňována na úkor výroby tepla," řekl Pazdera. V ČR se na výrobu elektřiny například spotřebuje zhruba 400.000 tun biomasy ročně, zatímco na výrobu tepla čtyřikrát více. Toto množství se ale do zmíněného osmiprocentního cíle nezapočítává.


Autor: opr     



Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 521
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář