Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Karla Malinová, 30. březen 2006
Cukerní pořádek v Itálii
Informace o reformě cukerního pořádku v Itálii

TIC

Č.j.: 552/2006 – ZÚ Řím         24.3.2006

Zamini – ODEV, OPZE, OKIEU, OZE, SEK, OAZI
GK Milán, SZ Brusel
MPO ČR – odbor 10 200     
MZe ČR – odbory 14 210, 14 230, 17 400
Zemědělský svaz ČR- (aacr@zemsvazpraha.cz
Hospodářská komora ČR (tycova@komora.cz, info@komora.cz)

Související TIC: č.j. 279/2006 – ZÚ Řím ze dne 9.2.2006

Věc: Itálie – ekonomické dopady reformy cukerného režimu EU

Věc: Italské ministerstvo zemědělských a lesních politik spolu s italskými zemědělskými podnikateli v současné době intenzivně řeší způsob realizace opatření v rámci reformy cukerného režimu EU na italském území a zmírnění ekonomických dopadů reformy na příslušné  italské podnikatele. Současný italský ministr zemědělských a lesních politik Giovanni Alemano počátkem února letošního roku sdělil, že italská strana bude jednat s Evropskou komisí o možnosti odložit o jeden roku realizaci opatření reformy cukerného režimu na italském území.   

Itálie je v současné době 5. největším evropským producentem cukru. V loňském roce vyprodukovali italští zemědělci celkem 1,158 milionu tun cukru a podíleli se 6% na celkové produkci cukru v EU, která činila 20 milionů tun. Představitelé italského ministerstva zemědělských a lesních aktivit v této souvislosti zdůrazňují, že reforma cukerného režimu má pro Itálii v poměru k dalším členským zemím EU nepřiměřeně tvrdý dopad, protože jiné země mají na celkové produkci cukru v EU daleko větší podíly – Francie 22,6% a Německo 21,5%.

Minulý týden schválil italský parlament zákon o urgentních intervencích v zemědělském sektoru, který mimo jiné řeší i pomoc pěstitelům a dalším zemědělským podnikatelům, postiženým reformou cukerného režimu EU. Pro tyto účely byly vyčleněny z italských zdrojů finanční prostředky ve výši 65,8 milionů euro, schválené Evropskou komisí za podmínky, že Itálie sníží nejméně o 50% svůj objem produkce cukrové řepy. Celková rozloha zemědělské půdy, oseté cukrovou řepou v Itálii se v příštím roce sníží z dosavadních 245 tisíc na 90 tisíc hektarů.

Dne 16. března 2006 se zúčastnil pravidelného setkání klubu Oscar, sdružujícího zemědělské rady, akreditované při zastupitelských úřadech v Římě i Dott. Arturo Semerari, ředitel státního Institutu služeb pro zemědělský a potravinářský trh (Istituto di Servizi per il mercato Agricolo Alimentare), řízeného italským ministerstvem zemědělských a lesních politik. Jeho vystoupení, které se z velké části týkalo dopadů reformy cukerného režimu EU na Itálii, do značné míry navazovalo na únorové vystoupení předsedy zemědělského výboru Poslanecké sněmovny italského parlamentu, poslance Giacomo de Ghislanzoni Cardoli, člena vládní strany Forza Italia (viz náš výše uvedený TIC). Jak potvrzují vystoupení obou uvedených představitelů italského parlamentu i státní správy a rovněž informace, převzaté z italského tisku, Itálie má krajně kritické stanovisko k současné podobě reformy cukerného režimu EU, kterou považuje pro italské zemědělce za značně diskriminující ve srovnání s dalšími zeměmi. V Itálii je mezi představiteli parlamentu, státní správy i zemědělských podnikatelů obecně rozšířen názor, že tato reforma nadměrně poškozuje jednu skupinu členských zemí EU a že svými ustanoveními překračuje rámec Římských smluv. 

V důsledku reformy zůstane v Itálii neobděláno více než 150 tisíc hektarů zemědělské půdy. Náhradní využití dosavadních kapacit v oblasti pěstování a výroby cukru je možné například v oblasti budování skleníků, výroby biopaliva a produkce elektrické a tepelné energie z biomasy. 13 z celkem 19 italských cukrovarů bude nutné zavřít a následně přebudovat pro jiné využití. 8 z 13 italských cukrovarů, postižených uvedenou reformou, bude transformováno na výrobu energie z biomasy. Další 2 cukrovary budou převedeny na výrobu bioetanolu, 1 bude převeden na rafinování cukru z cukrové třtiny a částečně rovněž na produkci biomasy a poslední 2 cukrovary budou demontovány. Z 5 italských cukrovarů, které zůstanou zachovány, budou 3 umístěny v regionu Emilia Romagna, 1 v regionu Benátsko a 1 v Lombardii nebo v Piemontu. Na transformaci cukrovarů na výrobu bioenergie by se dle názoru ZÚ Řím mohla podílet i největší italská energetická společnost ENEL, která věnuje velkou pozornost alternativním energetickým zdrojům. V roce 2006 je v Itálii plánováno zahájení výstavby nové elektrárny na rostlinný olej o výkonu 36 megawatt, která se stane novou největší elektrárnou s touto technologií. Místo lokality výstavby nové elektrárny nebylo dosud zveřejněno. Vypracováním projektu byla pověřena italská pobočka finské společnosti Wartsila.

Jak dále uvedl ředitel Semerari v průběhu pracovního oběda OSCAR, do budoucna by na italském území mělo zůstat zachováno pěstování cukrové řepy pouze na severu země, v regionech Emilia Romagna, Benátsko a Lombardie, kde jsou pro tuto plodinu nejvhodnější klimatické podmínky. Od pěstování cukrovky  bude zcela upuštěno v centrálních regionech.Není ještě zcela rozhodnuto, zda na italském jihu bude rovněž zcela likvidováno pěstování cukrovky, nebo zda i přes nízkou produktivitu zůstane, z politických důvodů, alespoň marginálně zachováno. 

Závěr: Reforma cukerného režimu EU má pro Itálii významné dopady a v jejím důsledku bude Itálie muset letos a v příštím roce realizovat jednu z největších zemědělských reforem v poválečné historii země. Italská stanoviska k cukerné reformě na půdě EU mohou v řadě případů vyjadřovat do značné míry názorovou shodu se stanovisky zástupců ČR     
(Špánik)
Libor Sečka
 velvyslanec


               


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 495
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář