- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Klasický mor prasat v Německu
Varování pro české chovatele prasat: Dodržovat ochranná opatření před kontaktem s černou zvěří!
V České republice byl naposledy klasický mor prasat zjištěn naposledy u chovů prasat v červnu roku 1997 (na Kroměřížsku) a u černé zvěře v listopadu roku 1999 (též v okolí Kroměříže až Zlína). Dnes však s touto nemocí nemáme problémy. Díky tomu, že klasický mor prasat v našich českých chovech nemáme, lze z našeho území bez problémů obchodovat samozřejmě vepřovým masem, ale i masem divokých prasat – černé zvěře.
Nicméně informace, že se v některých spolkových zemích Německa klasický mor prasat vyskytl, vnímáme jako varování, a to zejména pro naše chovatele prasat. Státní veterinární správa ČR proto upozornila všechny krajské veterinární správy, aby věnovaly zvýšenou pozornost a dohled nad dodržováním všech preventivních opatření ve vztahu k této nákaze.
V Německu se klasický mor prasat vyskytl v šesti hospodářstvích v Severním Porýní-Westfálsku, což je sice od našeho území daleko, ale jelikož je známo, že černá zvěř se mnohdy pohybuje na velké vzdálenosti, je na místě věnovat i této informaci náležitou pozornost.
K základním preventivním opatřením, která musejí chovatelé prasat splnit, je zamezit kontaktu s divokými prasaty – to znamená mít okolo farem dostatečně pevné a odolné oplocení.
Je samozřejmé, že ve zmíněné spolkové zemi, Severním Porýní-Westfálsku, již byla přijata odpovídající ochranná opatření v souladu s Rozhodnutím Komise 2006/254/EC ze dne 28. 3. 2006, to znamená, že je v postižených okresech mimo jiné zakázán přesun mezi hospodářstvími, zákaz odesílání prasat do jiných členských zemí a byly povoleny naháňky a zrušena doba hájení černé zvěře.
Díky důsledným veterinárním opatřením a i monitoringu prováděném u divokých prasat se již před více než pěti lety podařilo v ČR klasický mor prasat zvládnout a přesto, že se v okolních zemích, například Německu, či na Slovensku vyskytuje, je naše republika této nákazy prostá. Z toho mají prospěch především naši chovatelé i ti, kdo obchodují vepřovým masem i masem černé zvěře.
Josef Duben, mluvčí SVS