Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Milan Hebnar, 28. červenec 2006
Výnos obilí je o pět procent nižší

 

Výnos obilí je v průměru o pět procent nižší než loni, řepka překvapuje

Produkce obilí z hektaru se podle údajů ministerstva zemědělství zatím pohybuje v průměru kolem 4,38 tuny, což je asi o pět procent méně než loni. Agrární komora ale očekává, že průměrný výnos se bude s pokračováním žní snižovat. Prezidenta agrární komory Velebu překvapila řepka, které se z hektaru sklízí v průměru přes tři tuny, tedy meziročně o sedm procent více.

Z 1,43 milionu hektarů obilí sklidili zemědělci podle údajů z počátku týdne zhruba desetinu a z 292 tisíc hektarů řepky jedenáct procent. V některých krajích běží žně na plné obrátky, jinde teprve začínají. Sklizňové práce letos výrazně urychluje horké suché počasí. To se projevuje i na výnosech obilí. Zemědělci očekávají v některých případech až o pětinu nižší výnosy ve srovnání s loňskem.
Úroda letošního ozimého ječmene je už skoro pod střechou, ze 102 tisíc ha je sklizeno sedmdesát procent. U ostatních obilovin sklizené plochy nepřesahují sedm procent výměry. Žně podle Veleby letos začaly vlivem počasí asi o týden dříve než loni, přestože byly plodiny ve vývoji asi o dva až tři týdny opožděny.
Většinu úrody ozimého ječmene již sklidili zemědělci ve Zlínském kraji. Stroje již vyjely také do porostů ozimé pšenice a řepky. Práce už začaly také ve všech okresech Olomouckého kraje. Horké počasí ale neprospívá obilí, zemědělci u něj očekávají o patnáct až dvacet procent nižší výnosy. Ředitel olomoucké agrární komory Miloš Porč zhodnotil současný stav: počasí je extrémní, obilí to nezvládá. Zasychá a tím se snižují výnosy. Na některých místech nastává i situace, kdy zrno je už zralé, ale sláma nikoliv. Naopak velmi dobrá bude úroda řepky, která má i vyšší olejnatost.
Na jižní Moravě žně pokračují již druhý týden, zatím ale nejsou ani v jedné čtvrtině. Ze 179 tisíc hektarů obilovin zatím zemědělci sklidili necelých 30 tisíc hektarů. Stěžují si přitom na dlouhotrvající vedro a sucho. Podle ředitele jihomoravské agrární komory Jaromíra Musila se obilí začíná sesychat a i když zaprší, už se nevzpamatuje. Častější přeháňky by úrodu zachránily a urychlily také dozrávání obilí.
Zhruba osmnáct procent osetých ploch je zatím sklizeno v Ústeckém kraji. Šéf krajské agrární komory František Loudát se domnívá, tempo sklizně závratné, pěstitelé se ale bojí spálení úrody. Úroda podle něj bude zřejmě slabší kvůli nedostatku vláhy.
V Libereckém kraji jsou zatím z větší části sklizeny jen ozimé ječmeny a zemědělci začali sekat řepku. Podle Agentury ministerstva zemědělství jsou výnosy velmi různé, v průměru budou ale zřejmě až o třetinu nižší než v loňském roce. Ještě kritičtější je ale sklizeň sena. Otavy zřejmě vůbec nebudou, protože po první seči jsou louky většinou rezavé a suché.
V Moravskoslezském kraji začala v některých oblastech sklizeň už minulý týden. Zatímco zemědělci na Novojičínsku tvrdí, že úroda bude stejně dobrá jako loni, na Opavsku očekávají farmáři kvůli dlouhé zimě a suchému červenci horší výnosy.
Až příští týden začnou na plno žně na Vysočině. Pouze na nejjižnějším Třebíčsku jsou sklizeny ozimé ječmeny. Ty však v celém kraji tvoří jen 4,5 procenta z celkové plochy obilovin. Zralá není ani řepka. Navzdory špatnému přezimování ozimů nebudou podle agronomů výnosy špatné. Sklizeň bude průměrná, míní agronomové.



Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 424
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář