- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Loni vyvezené obilí bude Česku letos chybět
Loni vyvezené obilí bude letos Česku chybět
Na polích ještě čeká třetina neposečeného obilí, ale bitva o zrno v podání Agrární komory ČR připomíná předčasně odpískané utkání. Pšenice i ječmene se urodí méně a jejich kvalita bude špatná. Podle prezidenta komory Jana Veleby to dokonce vypadá tak, že nebude z čeho péci chleba a vařit pivo. Výsledná sklizeň zrna má být o milion tun nižší než loni, kdy se ho vypěstovalo 6,9 milionu tun.
"Česko po mnoha letech nebude v obilí soběstačné a bude ho muset dovézt ze zahraničí," řekl. Domácí zemědělci podle jeho odhadu přijdou na tržbách o čtyři miliardy korun kvůli nízké úrodě a špatné kvalitě zrna. V červencových vedrech obilí překotně dozrálo nebo předčasně zaschlo a do toho přišly husté deště, kdy se nedalo vyjet do polí. Ve stojícím obilí začalo zrní klíčit přímo v klasech. Mouka z takového zrní se musí nákladně upravovat pomocí zlepšujících přípravků, uvedl Pavel Filip ze Svazu průmyslových mlýnů. Přidává se k ní sladovnická mouka, kyselina askorbová a bílkovina lepek, což je vedlejší produkt při výrobě škrobu.
Z aktuální zprávy Českého statistického úřadu ale vyplývá, že na rozmary počasí lze svádět jen polovinu viny, protože zemědělci letos zaseli méně obilí, než tomu bylo v loňském roce. Zatímco loni ho sklízeli z 1,505 milionu hektarů, letos ho zaseli jen na 1,430 milionu ha.
POKLES VÝNOSŮ navíc podle ČSÚ nemá být nijak dramatický, proti loňsku má činit jen asi pět procent. A navíc se farmáři zahojí na řepce, které se urodilo o sedm procent více než loni a v Evropě je o ni enormní zájem kvůli zpracování na bionaftu.
Z unijních statistik publikovaných Státním zemědělským a intervenčním fondem (SZIF) se u nás čeká osmá nejvyšší sklizeň pšenice z 25 členských států EU. Vysvětlením případného nedostatku obilí v Česku může být enormní vývoz obilí z předchozích sklizní. Jen za první polovinu letošního roku jsme exportovali obilí a slad za 3,6 miliardy korun, uvedlo Ministerstvo zemědělství, což je částka, blížící se odhadovaným ztrátám z letošních tržeb za obilí.
"Loni se z Česka vyvezly dva miliony tun obilí," upřesnil Ekonomu Miroslav Zobal z Grany Písek, což je firma obchodující s obilím. Export zemědělci vysvětlují tím, že zrno nebylo kde uskladnit, protože Česko nemá dost vhodných prostor. SZIF má podle mluvčího Viléma Frčky v belgickém Gentu uloženu čtvrtinu zásob loni nakoupeného ječmene.
Zdroj: Ekonom, 26.08.2006