- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
SZIF přiznal Eastern Sugar ČR podporu na uzavření cukrovarů
SZIF přiznal Eastern Sugar ČR podporu na uzavření cukrovarů
Společnosti Eastern Sugar ČR náleží podpora z restrukturalizačního fondu EU na uzavření tří tuzemských cukrovarů. Rozhodl o tom Státní zemědělský intervenční fond, sdělil ČTK Vilém Frček z tiskového oddělení SZIF. Přiznaná náhrada činí 730 eur (asi 21.000 Kč) na tunu kvóty na výrobu cukru, které se firma vzdá. Celkem jde o více než dvě miliardy korun, z nichž část má jít pěstitelům.
Pokud firma uzavře své cukrovary v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci, domácí produkce cukru klesne více než o pětinu a ČR se stane dovozcem této komodity.
Evropská komise nyní musí podle Frčka rozhodnout, zda jsou pro poskytnutí podpory Eastern Sugar v restrukturalizačním fondu dostupné peníze. Rozhodnutí Bruselu by mělo být známo do konce února, dodal.
Eastern Sugar v Česku zaměstnává asi 400 lidí a drží kvótu na výrobu zhruba 102.000 tun cukru. O tento díl celkové národní kvóty 454.000 tun cukru Česko odchodem společnosti přijde.
Eastern Sugar oznámil na podzim záměr uzavřít pět závodů ve střední Evropě včetně ČR kvůli omezení výroby cukru v EU. Důvodem je reforma trhu s touto komoditou.
Záměr kritizovali zemědělci a demonstrovali proti němu v listopadu v Praze. Poukazovali na to, že deklarovaným cílem reformy trhu EU bylo omezení produkce cukru v nerentabilních oblastech. Odchod Eastern Sugar ale podle nich bude znamenat propad pěstování cukrovky na moravské Hané - jedné z nejlepších řepařských oblastí v Evropě.
Eastern Sugar již dříve souhlasil s tím, že v případě odchodu z ČR dá pěstitelům cukrovky a poskytovatelům strojů 29,3 procenta podpory, kterou dostane z EU. Odškodnění dodavatelům tak představuje kolem 600 milionů korun. Společnost původně navrhovala podle MZe pouze 12,5 procenta z celkové kompenzace.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič hodlá ještě jednat se zástupci Eastern Sugar o možnosti přeměny uzavřených cukrovarů na lihovary vyrábějící bioetanol. Pro pěstitele cukrové řepy by to totiž znamenalo náhradní odbyt.
Reforma cukerního trhu platí v EU od loňského července. Počítá s tím, že zaručené ceny cukru v unii klesnou od sezony 2006/07 během čtyř let o 36 procent a cukrové řepy o dvě pětiny. Snížit se má podstatně celková produkce cukru v EU. Firmy, které výrobu opustí, přitom mají nárok na náhradu z restrukturalizačního fondu, který je financován cukrovarnickým průmyslem.
Zdroj: ČTK, 12.02.2007