Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Milan Hebnar, 14. únor 2007
Firma Onivon chce koupit moravské cukrovary.

 

Firma Onivon chce koupit moravské cukrovary společnosti Eastern Sugar na výrobu bioplynu

Společnost Eastern Sugar ČR prodá své tři cukrovary v Hrochově Týnci, Němčicích na Hané a Kojetíně distributorovi energie Onivon, který je využije k výrobě bioplynu. V rozhovoru pro Czech Business Weekly to řekl generální ředitel firmy Štěpán Hodač.

Firmy Onivon a Eastern Sugar představí podnikatelský plán pro výrobu bioplynu ministrovi zemědělství Petrovi Gandalovičovi v pátek 23. února.
Investice do přestavby na bioplynové stanice se budou pohybovat v řádu stovek milionů korun u jednoho cukrovaru, uvedl generální ředitel Onivonu z Hradce Králové Zdeněk Harapát. Pokud vše půjde hladce, měla by první stanice zahájit provoz na jaře roku 2008 a mělo by jít zřejmě o Hrochův Týnec na Chrudimsku. Další stanice by se měly rozjet vždy po roce, tedy do roku 2010.
Bioplyn k výrobě elektřiny bude podle Harapáta pocházet z fermentace zemědělských přebytků a z odpadů z potravinářského průmyslu. Harapát dodal, že Onivon je držitelem licence na distribuci elektřiny, takže ji bude moci i sám dodávat. Investici hodlá Onivon financovat z cizích zdrojů. "Máme předjednané financování od bank," řekl.
Eastern Sugar u nás zaměstnává asi 400 lidí. "Výroba bioplynu ve starých závodech Eastern Sugar zachová zaměstnanost i zemědělskou produkci v příslušných regionech," prohlásil Harapát pro Czech Business Weekly. "Onivon bude nadále zaměstnávat současné pracovníky Eastern Sugar, ačkoli není jasné kolik. Zemědělci, kteří dříve dodávali Eastern Sugar cukrovou řepu, mohou přejít na pěstování obilí či srovnatelných energetických plodin," dodal. Vysvětlil také, že prodejní cena nebyla zveřejněna, protože kontrakt ještě nebyl podepsán.



Hodnocení => průměr 410
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář