- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Jaká bude cena mléka?
Výrobci: Cena mléka v nejbližší době výrazně neklesne
Ceny mléka a mlékárenských výrobků oproti lednové úrovni zřejmě v nejbližší době výrazně neklesnou. Shodli se na tom zástupci mlékáren i jejich dodavatelů na dnešní tiskové konferenci. Například podle ředitele mlékárny Choceň Petra Marka se budou ceny mléčných výrobků spíše držet na stávající úrovni nebo jen mírně klesnou.
Ceny se zvýšily v druhé polovině loňského roku kvůli zvýšené poptávce po mléku v Evropě. Také podle místopředsedy Mlékařského a hospodářského družstva Jih Zdeňka Houšky bude družstvo jako jeden z největších producentů mléka v Česku i v dalších měsících držet lednové výkupní ceny. "Není důvod k poklesu, protože i v ostatních zemích se cena udržela," uvedl. Družstvo Jih je hlavním dodavatelem největší tuzemské mlékárenské firmy Madeta a zhruba třetinu vyváží do Německa.
Průměrná výkupní cena od farmářů v loňském roce byla 8,36 Kč za litr, což je jen o čtyři haléře více než v roce 2004. V současnosti se ceny pohybují od 8,50 Kč do 10,50 Kč za litr.
Největší podíl na skokovém nárůstu cen mléčných výrobků v závěru loňského roku měly podle producentů obchodní řetězce, které zvýšily své marže. Právě v chování dominantních obchodníků na trhu vidí farmáři i mlékárny největší problém. Situaci na trhu by měla zlepšit změna legislativy, kterou chystá předložit opoziční poslanec ČSSD a stínový ministr zemědělství Michal Hašek. Úprava má například zabránit uplatňování rozdílných podmínek vůči jednotlivým dodavatelům, nebo vynucování jednostranně výhodných smluv nebo nepřiměřených podmínek.
Zdroj: ČTK, 05.02.2008