- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Poškození suchem
Suchem stresované rostliny mohou být náchylnější k napadení chorob i škůdců. Také vzcházející porosty kukuřice především na Moravě a ve Slezsku trpí nedostatkem srážek.
Státní rostlinolékařská správa očekává, že na mnoha pozemcích, kde byl v letošním roce založen porost máku, bude docházet k nuceným zaorávkám. Již zmíněné sucho způsobilo nerovnoměrné vzcházení a vývoj rostlin. Nepříznivý stav byl zaznamenán v okrese Trutnov. Přesev náhradní plodinou se předpokládá v okresech Semily, Rychnov nad Kněžnou, Svitavy a v Moravskoslezském kraji. V důsledku nedostatku dešťových srážek zaznamenala SRS nižší účinnost herbicidů a lokálně tedy i silné zaplevelení.
Menší sklizeň v cele Evropě
Přestože plochy hlavní obilniny ozimé pšenice meziročně vzrostly, odborníci očekávají v roce 2009 nižší výnosy než loni. Důvodem je současná situace v celém resortu zemědělství. Pěstitelé totiž často omezují intenzifikační vstupy – používají menší dávky hnojiv i pesticidů.
Podobnou situaci předpokládá i Evropská komise. V polovině května Řídicí výbor pro společnou organizaci trhů odhadoval letošní sklizeň obilovin kolem úrovně 289,2 milionu tun. Loni to bylo asi 310,7 milionu tun obilí. V severní, východní a střední části Evropské unie byly od dubna pozorovány teplejší a sušší povětrnostní podmínky. Obavy z nedostatku vláhy hlásily kromě České republiky například Německo, Slovensko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko.
V intervenčních zásobách EU-27 bylo k 10. květnu téměř 833,9 tisíce tun obilovin, z toho 25 493 tun pšenice (většina v České republice – asi 21 270 t). Evropská unie vykoupila do stejného data v rámci intervenčního nákupu celkem 345 720 tun ječmene a více než 462 680 tun kukuřice, většina je uskladněna v Maďarsku (356 819 t) a zbytek na Slovensku.