- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Sucho prospívá cenám, ne porostům
Světové exportní ceny pšenice i dalších obilovin v posledních týdnech rostou vzhledem k očekávání nižší sklizně v roce 2009. Svou roli sehrává i obava ze zpomalení setí jařin a předpokládaný vývoj ozimů.
Zima, léto, jaro. Tak pěkně se nám od začátku letošního roku střídají roční období. S trochou nadsázky to potvrzují meteorologické údaje od začátku letošního roku. Na povětrnostní podmínky pochopitelně reaguje i vegetace na českých, evropských a konečně i světových polích.
Srážek nebylo dost Jak na konci února informovalo Ministerstvo zemědělství ČR, Řídicí výbor pro společnou organizaci trhů při Evropské komisi, v České republice se osevní plochy hlavních ozimých plodin proti podzimu 2008 zvýšily. Ozimou pšenicí bylo oseto asi 788 tisíc hektarů, což znamená meziroční nárůst o 6,4 %. Přibližně 142 tisíc hektarů (+3,4 %) vyčlenili zemědělci pro ozimý ječmen. Mírné zvýšení plochy o 2,4 % zaznamenalo ministerstvo u ozimé řepky. Ta před zimou rostla na 365 tisíci hektarech. Naopak klesly plochy ozimého ječmenu a tritikale.
V posledních týdnech došlo k určitému ochlazení. V první dekádě května se denní teploty pohybovaly v rozmezí 8 až 12 °C, noční od 2 do 5 °C a místy se vyskytovaly i přízemní mrazíky. Na celém území se v květnu vyskytují lokální dešťové srážky a bouřky. Půda však celé jaro trpí nedostatkem vláhy a tento stav se projevuje na porostech. Státní rostlinolékařská správa (SRS) hlásí u některých ozimých porostů poškození suchem. U ozimé řepky to jsou okresy Kolín a Kutná Hora a Moravskoslezský kraj. Ozimé obilniny jsou kvůli suchu nižší. Na druhou stranu díky nedostatku vody zatím nedošlo k intenzivnějšímu nárůstu výskytu houbových chorob. Ty se vyskytují na spodních listových patrech a příliš se nešíří na mladší listy, hodnotí stav porostů SRS v polovině května.