- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Brusel chce co nejdříve stabilizovat trh s mlékem
Evropská komise hodlá i nadále podporovat producenty mléka a stabilizovat trh s mlékem a mléčnými výrobky. „Musíme učinit vše, co je v našich silách, abychom pomohli producentům mléka, kteří se potýkají s dramatickým propadem cen,“ uvedla komisařka pro zemědělství a rozvoj venkova Mariann Fischerová-Boëlová.
„Ke stabilizaci trhu využijeme veškerá opatření, která máme k dispozici. Jak však jasně uvedla Evropská rada, nebudeme rušit naši politiku postupného a ohleduplného ukončení kvót. Zpochybňováním tohoto postoje by jenom vznikla nejistota a situaci by to beztak nepomohlo,“ dodala Fischerová-Boëlová.
Komise tak povolí předčasnou úhradu přímých plateb zemědělcům a rovněž zahájila nové kolo programů na podporu mléka a mléčných výrobků. Další opatření zahrnují uvalení dávek na producenty překračující kvóty, kterými se má financovat dobrovolné upuštění od produkce mléka, jakož i rozšíření dočasného krizového rámce pro státní podporu na zemědělce.
Členské státy mají rovněž možnost přerozdělit podporu odvětví mléka a mléčných výrobků podle loňské dohody o kontrole stavu společné zemědělské politiky a řada možností na pomoc producentům mléka se podle komise nabízí v politice rozvoje venkova. Nadto komise stále zkoumá postupy, jež by mohly narušovat hospodářskou soutěž v řetězci zásobování potravinami.
Senát podpořil novelu zákona o oběhu osiva a sadby
Senát na svém dnešním jednání schválil novelu zákona o oběhu osiva a sadby. Cílem předkládaného návrhu je dosažení souladu s právními předpisy EU v oblasti uvádění do oběhu osiva a sadby, zejména při uvádění do oběhu osiva odrůd, které jsou významné z hlediska zachování genetických zdrojů rostlin.
Schválená novela zákona o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlindefinuje některé nové pojmy, jako například krajovou odrůdu, uchovávanou odrůdu, zachování genetického materiálu v jeho přirozeném prostředí a zejména pak stanoví podmínky pro uvádění do oběhu osiva uchovávaných odrůd. Jedná se o původní zvláštní staré krajové odrůdy, které buď nebyly vůbec registrovány, nebo u nich registrace skončila, ale z hlediska mnohotvárnosti přírody v současném systému moderních odrůd mají svůj význam i z hlediska zachování současného genofondu.
Uchovávané odrůdy budou produkovat udržovatelé odrůd, kteří o jejich pěstování projeví zájem. Předpokládá se, že počet udržovatelů těchto odrůd bude velice malý.
Další oblastí, které se předkládaný návrh týká, je doplnění druhového seznamu o Jestřabinu východní, na kterou se až do přijetí směrnice 2007/72/ES nevztahovala jednotná pravidla pro uznávání osiva.
Zdroj: MZe ČR, 23.07.2009