Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35101 lidí


Jana Brázdilová, 27. září 2010
Zaorají rostliny až ze dvou procent polí
Chladné a deštivé léto poznamenalo nejen kvalitu rostlin, ale i průběh samotných žní. Technika má problém se na rozbahněná pole vůbec dostat, a tak na konci září pořád zbývá sklidit asi 2700 hektarů z 96 tisíc, které byly osety. Až na dvou procentech polí se budou muset rostliny rovnou zaorat.


Na začátku minulého týdne zbývalo nesklizených asi 4500 hektarů, řekl Loudát. Během týdne se podařilo zmenšit nesklizenou plochu na asi 2700 hektarů, pořád to jsou ale skoro tři procenta z 96.000 hektarů, které byly v kraji na jaře osety. A deštivý víkend žně zase zastavil. "Vázne to. Uvidíme, kolik toho zbude na pondělí, ale s částí už se vůbec nepočítá. Nejspíš se vůbec nesklidí 1500 až 2000 hektarů," řekl Loudát. Podle něj jde především o podhorské oblasti, kde byl vysetý převážně oves nebo žito. Nejspíš se nesklidí ani část pšeničných polí na Mostecku. Rozsah ekonomických škod nechtěl předseda krajské komory zatím odhadovat. "Rozhodující plochy jsou sklizené, nějaký nedostatek by snad hrozit neměl," dodal. Už teď je ale zřejmé, že letošní výnosy budou v přepočtu na hektar asi o 12 až 15 procent nižší. Například u ječmene se už nižší úroda projevila ve zdražování, které ohlásily některé pivovary.
Naopak pěstitelé chmele už mají pro letošek sklizeno. Odhady hovoří stále o zhruba 6500 tunách, což je z dlouhodobého hlediska spíš nadprůměr. Několik desítek tun sice ještě během sklizně shořelo spolu se sušárnou na Rakovnicku, i tak ale budou mít chmelaři vůbec problém svou komoditu udat. "Už loňská sklizeň se ve světě neprodala a zůstala na skladech, i když v ČR se tehdy podařilo prodat všem. Ale teď už bude velký tlak na snižování ceny," řekl předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Bohumil Pázler.

 

 

 


Hodnocení => průměr 469
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář