Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35140 lidí


Milan Hebnar, 16. únor 2006
Podávání hlášení o znečištění ovzduší
Hlášení velkochovů zvířat do IRZ k 15.2.2006

Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (dále IRZ)

- je databáze údajů o vybraných látkách, jejich přenosech a emisích.

 

           IRZ je zřízen a zpravován Ministerstvem životního prostředí jako veřejný informační systém veřejné správy který provozuje Česká informační agentura životního prostředí (CENIA). IRZ je databází údajů o emisích a přenosech vybraných znečišťujících látek, které jsou ohlašovány za jednotlivé provozovny na základě splnění jednotlivých kritérií.

IRZ se řídí Nařízením vlády o integrovaném registru znečišťování č. 368/2003 Sb., a vyhláškou č. 572/2004 Sb., kterou se stanoví forma a způsob vedení evidence podkladů nezbytných pro ohlašování do IRZ. V roce 2003 nabyl účinnost zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění a integrovaném registru znečišťování, tzv. zákon o integrované prevenci. Zákon má za cíl kromě implementace směrnice Evropské komise o integrované prevenci(96/61/EC) zřídit IRZ, který je koncipován jako veřejně přístupný informační systém veřejné správy.

IRZ sleduje emise ohlašovaných látek do ovzduší (57), vody (43), a půdy (44).     Ohlašovaným látkám jsou přiřazeny ohlašovací prahy pro emise a přenosy mimo provozovnu. Ohlašovací prahy jsou stanoveny jako množství látky v kilogramech za jeden kalendářní rok a mají zásadní význam pro vznik ohlašovací povinnosti do IRZ. Pouze při dosažení, nebo překročení stanovených ohlašovacích prahů pro ohlašované látky je uživatel registrované látky povinen ohlašovat do IRZ.

Celkový počet ohlašovaných látek za rok 2005 je 72. Látky je nutné důsledně monitorovat a získávat o nich podrobné informace. Pro zjišťování ohlašovacích látek se používá měření, výpočet, expertní odhad. 

V zemědělství  nahlašovaní povinnosti k IRZ podléhají např. velkochovy zvířat. Látky jež jsou v IRZ sledovány, budou pro velkochovy zvířat emise do ovzduší např. amoniak (10 tun / rok), oxid uhličitý (100 000 tun / rok) metan (100 tun / rok) atd.

Pro potřeby IRZ uživatel registrované látky kromě výrobních emisí a přenosů zvlášť zjišťuje a vyhodnocuje emise ohlašovaných látek při haváriích. Havarijními emisemi jsou přitom míněny jednorázové nevýrobní emise vedoucí k vážnému ohrožení nebo vážnému dopadu na životy a zdraví lidí, hospodářských zvířat a životního prostředí, nebo újmě na majetku.

 

Hlášení do IRZ se musí vždy provést formou vyplnění předtištěného formuláře do 15. 2. příslušného roku za předcházející rok na centrální ohlašovnu (CO) České environmentální informační agentury .  Letos do 15. 2. 2006 za rok 2005.

 

V příloze jsou v tabulce uvedeny nejčastější příklady výpočtu amoniaku, podrobnější informace, např. jak vyplnit dotazník Vám sdělí na centrální ohlašovně České environmentální informační agentuře ( CENIA ) viz níže uvedené webové adresy.

Při nerespektování nahlašování do IRZ se uživatel registrované látky vystavuje riziku finančního postihu ze strany kompetentních orgánů.

 

Důležité odkazy:

Integrovaný registr znečišťování: http://www.irz.cz

Ministerstvo životního prostředí: http:www.env.cz

Česká informační agentura životního prostředí ( CENIA ): http:www.cenia.cz,

e-mail: irz.info@cenia.cz

Centrální ohlašovna: co.data@env.cz  co.data@cenia.cz

 

Příloha : IRZ_-_tabulka_emise_amoniak.doc [doc ; 71680 bytů]

  1. Aktuální informace
  2. Aktuální témata

 


Hodnocení => průměr 469
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář