Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35104 lidí


Karla Malinová, 22. únor 2006
ZS ČR-vyhodnocení roku 2005
Usnesení z 1. zasedání výboru ZS ČR konaného ve Větrném Jeníkově dne 21.února 2006.

Výbor na základě vyhodnocení roku 2005 upozorňuje, že oproti roku 2004 došlo v zemědělství k těmto trendům:

- Tržby za rozhodující komodity se snížily z 83,1 na 71,9 mld. Kč, tj. o 11,2 mld. Kč (o 13,5 %).

- Podpory a dotace náležejících do příjmů zemědělských podniků se zvýšily z 22,6 na 25,3 mld. Kč, tj. o 2,7 mld. Kč (o 12 %).

- Příjmy zemědělských podniků se snížily ze 105,7 na 97,2 mld. Kč, tj. o 8,5 mld. Kč (o 8 %).

- Výrazně se zhoršil cash flow zemědělských podniků, zejména z důvodů poklesu tržeb o cca 11 mld. Kč a vlivem posunutí výplat rozhodujících podpor a dotací ve výši cca 7 mld. Kč o 7 - 8 měsíců. Přes tyto jevy výbor konstatuje, že na základě předběžných zjištění u svých členů – zemědělských prvovýrobců, dosáhne české zemědělství jako celek za rok 2005 kladný hospodářský výsledek ve výši cca 4,5 mld. Kč, resp. cca 1 280 Kč na hektar zemědělské půdy. Tohoto výsledku ale nebylo dosaženo zvýšenou produkcí, prostřednictvím cenové úhrady nebo vyšším zhodnocením zemědělské produkce. Na kladném výsledku se podílí snižování výrobních nákladů za pomoci snížení počtu pracovníků (nemožnosti zvyšovat mzdy podobně jako v ostatních oborech podnikání ale i státní správy) a v neposlední řadě za pomoci podpor a dotací za úhradu plnění sociálních a environmentálních funkcí zemědělství.

V souvislosti s tím Výbor upozorňuje, že výsledek hospodaření je o 4,1 mld. Kč horší, než za rok 2004. To dokládá, že se stále nedaří zabezpečit odpovídající konkurenceschopnost českého zemědělství vůči ostatním zemím EU.

Proto se Výbor obrací na Ministerstvo zemědělství ČR, Státní zemědělský intervenční fond, Parlament ČR a další příslušné orgány, aby napomohly vytvořit příznivější legislativní a makroekonomické prostředí pro udržení rozměru českého zemědělství, zvýšení jeho efektivnosti a konkurenceschopnosti v rámci rozšířené EU.

Výbor zejména požaduje:

- Zabezpečení zdrojů pro doplacení doplňkových přímých plateb – TOP UP na úroveň 30 %, dojednanou v přístupové smlouvě pro rok 2006.

- Dopracování potřebných legislativních norem a právních předpisů pro užití zemědělské produkce k energetickým účelům (biolíh, bionafta, biomasa atd.) s platností od 1.1.2007.

- Zabezpečení potřebných financí z Programu rozvoje venkova pro období 2007 – 2013 na zvýšení konkurenceschopnosti našeho zemědělství tak, že se sníží počet opatření ve smyslu dosavadních zkušeností s poskytovanými podporami (především v ose I na 4 až 5 opatření a uvolnit na opatření „modernizace zem. podniků 2 mld. Kč).


Hodnocení => průměr 454
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář