- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Pokuta za mléko
Česko bude muset zaplatit Bruselu pokutu až dvě stě miliónů korun za to, že domácí farmáři produkují příliš mléka. Obavy zemědělců nyní potvrdilo už i Ministerstvo zemědělství. Tuzemští farmáři podle něj vyrobí až o dvacet miliónů litrů mléka více, než kolik jim původně povolili úředníci unie.
"Překročení kvóty trestá Evropská komise částkou nejméně devět korun za litr," přiznal mluvčí ministerstva Tomáš Loskot.
Pokutu by přitom neměl hradit stát, ale přímo jednotliví zemědělci, kteří kvótu překročili. Problém se týká stovek farem.
To se jim ale nelíbí. Proto se dnes jejich zástupci setkají s ministrem zemědělství Janem Mládkem. "Zkusíme nejprve přesvědčit Brusel, aby nám tak krátce po vstupu do unie pokutu prominul," říká prezident Agrární komory Jan Veleba. "Jsem však skeptický. Tak alespoň ministra požádám, aby se na pokutě podílel i stát, a nejen samotní zemědělci."
Množství mléka, které může stát vyprodukovat, dojednali zástupci republiky před vstupem do unie.
Omezením výroby se Brusel snaží snížit nadprodukci mléka. Takzvaná národní kvóta, přidělená každé zemi, se pak rozděluje na jednotlivé zemědělce.
"Za nynější překročení kvóty jednoznačně můžou špatně vyjednané podmínky před vstupem do unie," zdůvodňuje Veleba, proč požaduje alespoň to, aby pokutu zčásti platil stát.
Výjimečně se tentokrát shoduje i se stínovým ministrem zemědělství za ODS Jiřím Papežem: "Potvrdilo se, že podmínky jsou pro české zemědělství nedůstojné."
I když je sankce vůči českým výrobcům mléka vysoká, agrárním podnikatelům se přesto členství v unii bohatě vyplácí. Od dubna 2004 do konce loňského roku dostali z bruselských zdrojů dotace ve výši zhruba 13 miliard korun.
"Případ s mlékem ale ukazuje nesmyslnost celé agrární politiky unie. Na jedné straně berou farmáři dotace na podporu výroby, na druhou stranu za výrobu platí pokuty," upozorňuje Papež.
Sankce za mléko nejsou v rámci unie ojedinělé.
Například v roce 2004 překročilo kvóty devět členských zemí o více než jednu miliardu litrů.
Celková pokuta se tehdy blížila částce 390 miliónů eur.
Problém s mlékem ale není jediná potíž, kterou musí Česko s Bruselem nyní řešit.
Ve hře jsou totiž ještě sankce za takzvané nadlimitní zásoby potravin. Tato pokuta je už vyčíslena zhruba na 1,4 miliardy korun. Podle Evropské komise si země před vstupem do unie ponechala příliš velké zásoby másla, vepřového či hovězího masa, některých ovocných konzerv, rýže nebo tabáku.
Společenství totiž reguluje i trh se zemědělskými produkty, nadměrné zásoby podle bruselských úředníků rovnováhu na společném trhu ohrozily.
"Unie nám ale neřekla před vstupem, kolik čeho můžeme mít. Přišla s limity až dlouho potom. Je to na hlavu postavené," tvrdí ředitel Potravinářské komory Miroslav Koberna. Podobně postiženi mají být i další noví členové unie, snaží se ovšem hrozbu odvrátit.
Potravinářská komora bude dnes o možnosti přesvědčit Brusel jednat také s europoslancem za ODS Janem Zahradilem.
Za co hrozí pokuty
Tuzemští farmáři vyrobí až o 20 miliónů litrů mléka nad kvótu povolenou Bruselem, potvrdilo ministerstvo. Za to budou platit pokutu ve výši až 200 miliónů korun.
Česko mělo navíc před vstupem do unie nadměrné zásoby potravin: třeba másla, masa, ovocných konzerv, džusů nebo rýže. Pokuta je vyčíslena na 1,4 miliardy korun.