- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
ČR jako první z nováčků EU vyčerpala program SAPARD
Česká republika se stala prvním a jediným z nových členských států, který ještě před koncem roku vyčerpal veškeré prostředky z přestupního programu Evropské unie SAPARD, který napomáhá kandidátským zemím při řešení konkrétních úkolů při zavádění evropského komunitárního práva vztahujícího se ke společné zemědělské politice (CAP) a strukturálním změnám v jednotlivých zemědělských sektorech a na venkově.
Ministerstvo financí na konci roku proplatilo poslední žádost Státního zemědělského intervenčního fondu o finanční podporu určenou na podporu základních cílů programu SAPARD. Došlo tak vyčerpání plné výše částky 92,8 mil. EUR (2,9 mld. Kč), kterou v rámci programu poskytlo Evropské společenství a kterou bylo možno čerpat až do konce roku 2006.
V ČR bylo dosud na žadatele převedeno 95 procent celkové částky. Zbývajících 5 procent, jež byly uhrazeny konečným příjemcům ze zdrojů státního rozpočtu, zašle Evropská komise České republice po předložení konečné zprávy o realizaci programu. Poté bude Evropskou komisí vydán dokument, schvalující české hospodaření s poskytnutími prostředky a celý program bude uzavřen.
Část prostředků, které byly původně vybrány a schváleny v rámci programu, ovšem překračuje výše uvedenou částku. Tyto prostředky si svou cestu k žadatelům najdou prostřednictvím Horizontálního plánu rozvoje venkova, které poskytuje EU v rámci záruční sekce Evropského zemědělského orientačního a záručního fondu. Žadatelé se ovšem nemusí obávat složitější realizace svých projektů. Pravidla implementace totiž zůstanou zachována.
České zemědělství získávalo ročně z programu SAPARD částku v přibližné výši 540 milionů korun. Na rozvoj venkova putovalo ročně zhruba 270 milionů korun. Program přispěl zejména ke zvýšení konkurenceschopnosti prvovýroby v ČR, zvýšení kvality zemědělských a potravinářských výrobků a dokončení restrukturalizace zemědělských a zpracovatelských podniků. Devíti ostatním nováčkům EU jsou finanční prostředky programu k dispozici do konce roku 2006.