- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Ministr Mládek chce prosadit omezení dovozu drůbeže
Česká republika se chystá nejpozději do měsíce prosadit u Evropské komise omezení dumpingových dovozů kuřecího masa ze zemí EU, kde propukly obavy z ptačí chřipky.
. Díky tomu by se v ČR měla udržet současná produkce drůbežího masa a chovatelé i zpracovatelé by se nepropadali do ztrát.
"Naší primární strategií je, aby neklesla spotřeba, což se zatím u nás neděje," uvedl ministr Mládek. Členské země EU, kde propukla obava z ptačí chřipky, se snaží vyvážet jejich drůbež do států, kde je zatím spotřeba velmi dobrá. "Nejkřiklavějším příkladem je Itálie, kde lidé přešli z kuřat na mořské ryby a snaží se zbavit své produkce za dumpingové ceny v ČR, a to je nefér soutěž," dodal. Podle ministra můžeme omezit tento dovoz do tří let po vstupu, nejdéle tedy do 1. května 2007, a to celními bariérami.
"Chci proto aktivovat klauzuli přístupové smlouvy," uvedl Mládek. V tomto týdnu bude ministerstvo mít z ČSÚ data o únorových dovozech a spotřebě. Ty pak zašle Evropské komisi. Podle Mládka by byly ještě varovnější březnové nárůsty importů, ale nechce už čekat další měsíc, aby to farmáře nepoškodilo. "Myslím, že podmínky k omezení dovozů jsou splněny," dodal.
Prezident Agrární komory Jan Veleba k tomu sdělil, že ČR už pociťuje příliv italských dovozů, které meziročně rostou o desítky procent. Dalšími výraznými dovozci jsou Poláci a Brazilci, snaží se také Francie a Nizozemsko. "Za leden se k nám dovezlo 5651 tun drůbežího masa, což je o 16 procent více oproti celoročním měsíčnímu průměru loňska," upřesnil Veleba.
Farmářská cena za kuřata poklesla od začátku roku o dvě koruny na kilogram. Řada firem musela zlevnit pod výrobní náklady. Chovatelé kuřic i jednodenních kuřat, ale i zpracovatelé masa nyní zaznamenávají měsíční ztráty blížící se 100 milionům korun. Pokud by se situace zhoršovala, postihlo by to celé zemědělství, neboť drůbežárny jsou po chovatelích prasat druhým největším odběratelem krmného obilí.
Zdroj: MZe