Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35110 lidí


Karla Malinová, 18. květen 2006
Prohlášení
Prohlášení účastníků  agrárního fóra VJ 16.5.2006

Uplynulé období od posledních parlamentních voleb, konaných v roce 2002, bylo pro české zemědělce předznamenáno naději, že na základě zemědělské části programového prohlášení nové koaliční vlády dojde k výrazné změně situace v zemědělství. Zemědělci rovněž sdíleli názor, že vstup České republiky do Evropské unie a uplatnění principů její Společné zemědělské politiky přispějí ke stabilizaci poměrů v českém zemědělství.

            Hodnotíme-li  zemědělskou část programového prohlášení vlády za uplynulé 4 roky (v průběhu volebního období dvakrát měněnou) byla splněna pouze částečně. Vstupem do Evropské unie  došlo k obratu v ekonomice zemědělských podniků díky dotacím ze zdrojů EU a zachování podpor ze státního rozpočtu i při  poklesu cen, a bohužel produkce vepřového i hovězího masa.  Vykazovaný zisk v druhé polovině funkčního období vlády po vstupu do EU přispěl k stabilizaci odvětví, ale v důsledku pravidel Evropské unie o výplatách dotací se zpožděním 8 měsíců proti obvyklým termínům před vstupem, zatím se nezlepšila  situace v cash flow.

 Za hlavní nedostatek považujeme, že se nepodařilo splnit 3 rozhodující úkoly z vládního prohlášení - „stabilizovat a optimalizovat rozměr českého zemědělství“, - „ podpořit agrární export s cílem snížit záporné saldo agrárního obchodu“ a „podporovat nepotravinářské využití zemědělské produkce“. Při jednáních o vstupu do EU se vládě nepodařilo obhájit produkční kvóty podle pozičního dokumentu a obhájit rovný přístup v přiznání přímých plateb“. Situaci v zemědělství rovněž neprospěla skutečnost, že v průběhu 4 let se vystřídali ve funkci tři ministři zemědělství.

 V souvislosti s parlamentními volbami v roce 2006 se obracíme na všechny politické strany a jejich představitele, kandidáty na poslance a členy budoucí vlády, aby konečně došlo ke stabilizaci situace v zemědělství a nová vláda přijala do svého prohlášení k zemědělství tyto návrhy:

1. Vytvořit podmínky pro růst rozměru zemědělství především podporou nepotravinářského a energetického využití zemědělské produkce a biomasy (bioetanol a MEŘO pro povinné přimíchávání od roku 2007,  řepkový olej, bioplyn atd.).  Státní podpora  bude u nových výrobních jednotek  pouze ve spoluvlastnictví zemědělců.
2. Českým zemědělcům maximálně umožnit spravedlivou soutěž a včas zpřístupnit finanční zdroje EU, Následně urychlit výplatu podpor ze strany SZIF, zjednodušit systém kontrol a změnit postih při nesplnění podmínek z odebrání celé podpory na procentický postih podle míry zavinění (např. u nesplnění podmínky 1,8 VDJ/ha krmných plodin). Zajistit každoročně zdroje ze státního rozpočtu na TOP-UP ve výši 30% přímých plateb. Provést částečné oddlužení českých zemědělských podniků.
3. Vyšším zhodnocením zemědělské produkce, její kvalitou a zdravotní nezávadností docílit, aby čeští spotřebitelé zvyšovali spotřebu tuzemských potravin, zabezpečit vyšší konkurenceschopnost celého sektoru. Podstatně snížit dosud vysoké záporné saldo zahraničního agrárního obchodu.
4. Uplatnit nový systém eliminace zvyšujících se rizik zem. podnikání (povodně, sucho, živelné pohromy) vytvořením fondu nepojistitelných škod v rámci PGRLF a dotací zemědělského pojištění  ve výši 50% zvýšit propojištění zemědělských podniků.
5. Zjednodušit a zefektivnit čerpání finančních prostředků EU, zejména v rámci nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova EAFRD a z národních zdrojů, s cílem překonat technologické zaostávání  zemědělství a venkova. V OSE I ročně podpořit opatření Modernizace zemědělských podniků částkou 1,7 mld. Kč
6. Legislativně ochránit zemědělce, potravináře a zejména spotřebitele před nekalými praktikami některých obchodních řetězců.
7. Zjednodušit a zprůhlednit stávající agrární a environmentální legislativu, nepřekračovat požadavky v ní obsažené nad rámec směrnic a nařízení EU. Omezit počet kontrol, např.: slučováním kontrolních orgánů či jejich lepší koordinací.
8. Přispět k majetkové a podnikatelské stabilizaci zemědělských podniků podporou dlouhodobých smluv při užívání zemědělské půdy, udržet tak konkurenční výhodu českých zemědělců.
9. Podpořit sdružování zemědělců do funkčních odbytových družstev a jejich sdružení s cílem získání většího podílu z přidané hodnoty při zpracování, skladování a obchodování se zemědělskými komoditami.
10. Nestanovit omezení maximální výše podpor na jeden zemědělský podnik či farmu.

Pouze moderní zemědělství provozované v určitém rozměru a plošnosti může ve venkovském prostoru zabezpečit stále se zvyšující environmentální a sociální nároky. Čeští zemědělci bez rozdílu, ať jde o obchodní společnosti, družstva nebo soukromé zemědělce, mají eminentní zájem zajistit řádné obhospodařování veškeré zemědělské půdy při výraznější podpoře údržby krajiny a kvality životního prostředí. Rozvoj zemědělství je a zůstane i nadále základem prosperity a rozvoje venkova.             
                                                      
Účastníci předvolebního agrárního fóra

Větrný Jeníkov dne 16. května 2006


 


Hodnocení => průměr 427
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář