Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35110 lidí


Jana Brázdilová, 1. červen 2006
DOPIS
Dopis ministrovi

Zemědělský svaz České republiky           Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů
Agrární komora České republiky            Agrární unie České republiky

                                                                                            V Praze dne 18. května 2006

     Vážený pane ministře,

      počátkem měsíce dubna t.r. byly podle zjištění MZe povodněmi zaplaveny zemědělské plochy v rozsahu 48 tisíc hektarů. Podle komisionálního zjištění ZA a PÚ MZe byly polní kultury zničeny na 10,8 tis. ha, poškozeny nad 40 % na 5,7 tis. ha a na 337 ha došlo ke splavení ornice  s celkově vyčíslenými škodami 231,4 mil. Kč. V materiálu připravovaném ministerstvem zemědělství na jednání vlády se navrhuje, aby tyto škody byly kompenzovány částkou  113,7 + 3,2 =  116,9  mil. Kč  z celkově  požadované  částky  na kompenzace  ve výši 2 262 mil. Kč.
       Jako představitelé nevládních agrárních organizací jsme povinováni sdělit, že navržená částka na kompenzaci škod na polních plodinách a zemědělském majetku je absolutně podhodnocená, a to jak ve vztahu k částkám navrženým na kompenzaci ostatních škod, tak k celkové částce. Pokud MZe navrhuje vyplatit kompenzace za škody na 16,5 tis. ha,  pak ale nebere v úvahu škody vzniklé na dalších cca 30 tis. ha zemědělských ploch.
V době komisionálních zjišťování škod byla na značné části těchto ploch voda a plochy nejsou dosud schopné pro zpracování a osev. Z těchto ploch nezískají  zemědělské podniky letos žádné tržby, pouze budou muset vynaložit značné náklady na obnovení půdní úrodnosti.
Přes vysvětlující dopis MZe ze dne 12.5.2006 č.j.: 17472/2006-17240 včetně odvolávky na metodický pokyn SZIF č. 1/2006/H/RO-ZAPU existují nejasnosti a  problémy při nahlášení  plodin pěstovaných na zaplavené orné půdě na doplňkové platby (TOP UP). Aby se zemědělské podniky nevystavovaly riziku případného postihu (např. v případě nízké hustoty porostu nebo v případě, že pozemky jsou ještě pod vodou), tyto plochy na TOP UP nepřihlašují.
V celém systému kompenzací se vůbec nebere v úvahu, že  některé zemědělské plochy, zejména na Moravě, byly v rámci regulace vodního režimu  cíleně zaplaveny, aby se zabránilo škodám na vodohospodářských systémech nebo v osídlených oblastech na dolních tocích řek. Budou tyto škody kompenzovat povodí, kdy, jak ?
Z výše uvedených důvodů si Vás, vážený pane ministře,  dovolujeme požádat o přijetí dalších opatření, která by vnesla do celého systému kompenzace škod objektivitu a spravedlnost:
Urychleně vyplatit kompenzace za škody protokolárně prokázané v první etapě šetření na základě metodického postupu MZe ze dne 12.4.2006 v plné výši 227,4 mil. Kč.
V termínu do 31.5.2006  provést další komisionální zjištění škod na zemědělských plochách nezahrnutých do zjišťování v 1. etapě.
V materiálu pro vládu vytvořit odpovídající rezervu (cca 500 mil. Kč) pro případné doplacení kompenzací za škody zjištěné v 1. etapě šetření a na vyplacení kompenzací škod zjištěných ve 2. etapě šetření.

S pozdravem                  

Ing. MIROSLAV JIROVSKÝ                                      Ing.  JAN VELEBA
předseda                                                                   prezident
Zemědělský svaz České republiky                    Agrární komora České republiky

Ing. FRANTIŠEK HRABĚ                                           Ing. ZDENĚK KOUBEK
předseda                                                                           předseda
Agrární unie České republiky                               Českomoravský svaz zemědělských
                                                                                         podnikatelů


 


Hodnocení => průměr 427
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář