- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Komisařka pro zemědělství chce přiškrtit výdaje ze Společné zemědělské politiky
Při revizi Společné zemědělské politiky, ke které má dojít v roce 2008 by Komise měla zjistit, jsou-li prostředky určené na podporu evropských zemědělců vynakládány efektivně. Pokud tomu tak není, bude možná zapotřebí „vytvořit spodní a horní limity pro objem prostředků, který zemědělci mohou v rámci Jednotného platebního schématu získat“, uvedla komisařka pro zemědělství Mariann Fischer Boelová.
Podle neziskové organizace Farmsubsidy.com dostává 7 % zemědělců v EU-15 celých 56 % všech dotací. Některé společnosti tak dostávají miliony eur každým dnem.
Podle komisařky Fischer Boelová je na čase zjistit, jsou-li tak rozsáhlé platby „v souladu s rozvíjejícími se pravidly Společné zemědělské politiky (SZP). Představují účinný a efektivní prostředek pro odměňování zemědělců za poskytování veřejných statků?“ Komisařka dále zpochybnila účinnost tisícerých drobných plateb zemědělcům, u nichž jsou administrativní náklady vyšší než částky, které jsou nakonec zemědělcům vypláceny. Naznačila tak, že i v takových případech by měla být stanovena minimální výše dotace.
V současné době mají členské státy právo na utajení výše prostředků, které dostávají z EU na podporu SZP. V rámci své Iniciativy pro transparentnost v Evropě chce Komise uvalit na členské státy povinnost zveřejnit seznam všech příjemců těchto prostředků. Komisařka Fischer Boelová tento pohled podpořila: „Evropští občané mají právo vědět, jakým způsobem utrácíme jejich peníze.“
12 zemí včetně Francie, Španělska a Velké Británie, které v roce 2004 dostávaly v souhrnu 45 % prostředků z fondů SZP (43,5 miliard eur) souhlasilo se zveřejňováním přinejmenším částečných informací o hlavních příjemcích zemědělských dotací. Země jako Německo (14 %), Itálie (11 %) a Řecko (6 %) se k tomuto kroku prozatím nevyjádřily.
Zdroj: Euractiv.cz, 19. 7. 2006