Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35110 lidí


Milan Hebnar, 17. srpen 2006
Zemědělci hlásí třicetileté ztráty

 

Zemědělci hlásí třicetileté ztráty

Zemědělce čeká nejhorší úroda za posledních třicet let. Většina z dotázaných přijde kvůli rozmarům počasí až o třetinu běžné úrody. Může za to sucho i déšť. Další vrásky jim navíc způsobila ropa, která se prodává za rekordní cenu a zvyšuje tak celkové náklady až o několik procent. Nymbursko - "Přijdeme až o třetinu úrody," stěžuje si většina zemědělců na Nymbursku. Po dlouhém suchu a vydatných deštích bude totiž letošní úroda velmi slabá. Na zrnech se ještě na poli objevují až třícentimetrové klíčky. To snižuje jejich kvalitu a mohou se prodávat už jenom jako krmná. Podobnou situaci podle zástupců agrární komory nepamatují třicet let.

Finanční ztrátu si zemědělci ani netroufnou předvídat. Vydělají na tom ti, kteří už mají sklizeno. Počasí způsobilo změnu v chování obilovin "U obilovin se objevila po dlouhém suchu a náhlém dešti vnitřní změna, která způsobila, že obilí začalo klíčit ještě v klasech. Kvůli tomu je budeme muset sušit a to zvedne naše náklady," uvedl ředitel firmy Agro Sokoleč Milan Spremo. Jeho slova potvrzují i ředitelé ostatních firem a dodávají, že letošní úroda bude až o třetinu horší, než v předchozích letech. Ječmen je totiž přezrálý a propadává se, zůstal na poli déle, než by měl. Takto zpadaný ječmen už nelze sklidit kombajnem. Pšenice ztrácí lepek a její kvalita tím není taková, aby se dala považovat za potravinářské obilí, které má vyšší cenu, než obilí krmné.

Ropa láme cenové rekordy, zemědělci jsou bezradní

Další ranou pro zemědělce je historicky nejvyšší cena ropy. Ta totiž zvedá náklady firem o několik procent. "Bohužel zvýšená cena ropy a tím samozřejmě i vysoká cena nafty je věc, se kterou nemůžeme nic dělat. Musíme pokračovat ve žních. Náklady nám ale narostly o téměř deset procent," řekl ředitel Poděbradských Blat Tomáš Havránek. Přitom deseti procentní nárůst nákladů znamená na poli o výměře 1 300 hektarů ztrátu asi 5 milionů korun. "Myslím si, že doplatíme na zvýšení ceny pohonných hmot nejvíc. Autodopravce si může dovolit zvednout ceny, autobusy také zdražují nebo propouštějí, v letadle se platí palivový příplatek. U nás se to ale vykompenzovat nedá," postěžoval si Milan Spremo ze Sokolče s tím, že zemědělství poslední roky strádá a propouštět není koho. Nezná prý firmu, kde by měli nadbytek pracovníků. Ten, kdo sklidil dřív, proti ostatním vydělá Letošní sklizeň bude slabá v celé České republice.

Podle zástupců agrární komory je na poli ještě 60 procent nesklizených obilovin, ze kterých už stejně bude pouze krmné obilí. Vydělají na tom tedy ti, kteří sklidili před dešti, a mohou tudíž své kvalitní obilí prodat za vyšší cenu než obvykle. Fotografie: První kombajny vyjely do polí už v půli července. Ten, kdo stihl sklidit před mohutnými lijáky, si mne ruce.



Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 356
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář