- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Vysoký schodek agroobchodu
Schodek agroobchodu je do září skoro tak vysoký, jako loni za rok
Česká republika vykázala v obchodě se zemědělskými a potravinářskými produkty za devět měsíců roku schodek 24,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o čtvrtinu. Záporné saldo za celý loňský rok činilo 24,9 miliardy korun, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. Agrární vývoz za tři čtvrtletí letoška meziročně stagnoval na úrovni 56,6 miliardy korun. Naproti tomu dovoz vzrostl o sedm procent na 80,8 miliardy. Více než čtyři pětiny agrárního obchodu proběhly se zeměmi EU, s nimiž měla ČR schodek 19,3 miliardy korun. Loni celkovou bilanci vylepšil hlavně vývoz přebytků obilí z předloňské rekordní sklizně. Letos je export obilovin o 27 procent nižší a činí za devět měsíců 3,9 miliardy korun.
Naopak stoupl jejich dovoz skoro o polovinu na 1,3 miliardy korun. Úroda letos klesla a nepokrývá například domácí potřebu žita či sladovnického ječmene. Za tři čtvrtletí se významně snížil i export olejnatých semen jako je řepka, a při růstu dovozu přebytek spadl z loňské víc než miliardy na minimum.
Větší dovoz než vývoz ČR vykazuje ve dvou třetinách komoditních položek, které MZe uvádí. Největší schodky za devět měsíců roku vznikly v obchodě s ovocem, masem a zeleninou - ve všech případech přes pět miliard korun. Nejvyšší přebytek byl naopak v obchodě s mlékem, a to tři miliardy korun. Následovaly cukrovinky, obilí a živá zvířata.
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby je zahraniční obchod zrcadlem stavu českého zemědělství. "Celoroční schodek se zřejmě vyhoupne nad 30 miliard, což svědčí o jediném, že se zemědělstvím to jde z kopce," prohlásil. Žádoucí jsou podle něj razantní kroky, které by zastavily propad agrární produkce a rostoucí závislost na dovozech.
Podle některých odborníků se prohlubování záporného salda agroobchodu po vstupu do EU předpokládalo. Česko totiž mimo jiné hodně dováží agrární produkty s vysokou přidanou hodnotou a naopak vyváží suroviny. Vliv na zhoršování salda má ale i posilování koruny, což brzdí vývoz a naopak zvýhodňuje dovoz.
Na dovozu se za tři čtvrtletí roku nejvíce podílely kapitoly maso a droby (9,3 procenta), ovoce a ořechy (devět procent), zelenina (8,8 procenta). Největší podíl na vývozu měly mléko, vejce, med (16,3 procenta), nápoje, lihoviny (10,7 procenta) a potravinářské přípravky (7,8 procenta).
Zdroj: Potravinářská komora, 12.11.2006