- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Více peněz na rozvoj
Více peněz na rozvoj
Český venkov a zemědělství získá z nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) během nadcházejících sedmi let více peněz, než se původně počítalo. Pro Agroweb to uvedla tisková mluvčí MZe Táňa Králová.
Česká republika ta bude moci čerpat o 300 milionů eur více, než ji původně Evropská komise přiznala. Z EAFRD tak půjde v letech 2007 až 2013 na rozvoj našeho zemědělství a venkova 2,8 miliardy eur. Spolu s národním spolufinancováním to bude 3,6 miliardy eur, což je zhruba zhruba 102 miliardy korun. Původní předpoklad byl pouze 93 miliard korun.
Pro příští rok je v tomto fondu připraveno 397 milionů eur, spolu s národní finanční spoluúčastí bude celková suma 509 milionů eur, tedy asi 13,1 miliardy korun.
První žádosti o podpory z nového evropského fondu bude podle Králové možné podávat nejdříve v dubnu příštího roku. Evropská komise má totiž šestiměsíční lhůtu na schválení českého programu rozvoje venkova, v rámci nějž se budou peníze čerpat. Se schvalováním přitom ještě nezačala, protože až koncem října schválila nezbytný prováděcí předpis. Teprve po jeho zveřejnění v oficiálním věstníku EU, což se očekává nejpozději do konce listopadu, mohou začít technické konzultace k Národnímu strategickému plánu rozvoje venkova a k Programu rozvoje venkova. Česká republika předala svůj program rozvoje venkova komisi k posouzení a odsouhlasení jako první z členských zemí, takže by měla být podle Králové mezi prvními i ve schvalovacím procesu.
Ministryně zemědělství Milena Vicenová, již dříve ujistila, že nechce měnit rozdělení peněz mezi jednotlivými osami, aby se příprava na spuštění EAFRD nezdržela. Ministerstvo se však podle Králové snaží ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem co nejvíce zjednodušit a zrychlit administrativu spojenou s podáváním a vyřizováním žádostí o podpory. Snížit se má počet povinných příloh a připravují se kroky, které umožní zkrácení lhůt pro administraci projektů. Snahou ministryně Vicenové je také výrazně usnadnit podávání u finančně méně náročných projektů. „Chci, aby taková žádost byla skutečně velmi jednoduchá a mohl ji vyplnit samotný žadatel bez pomoci poradců,“ uvedla.
"Navýšení peněz i zjednodušení administrativy vítáme," řekl k tomu prezident Agrární komory Jan Veleba. Komora podle něj již upustila od požadavku, aby se ještě zvýšily peníze na modernizaci farem, protože změny by mohly oddálit spuštění programu.
Po novém roce hodlá MZe zahájit informační kampaň, při níž veřejnost seznámí s možnostmi, které nabízí fond EAFRD. Zájemci se dozvědí, o jaké podpory a za jakých podmínek bude možné žádat.
Autor: opr