- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Zákon o výrobě tepla z obnovitelných zdrojů neuspěl
Zákon o výrobě tepla z obnovitelných zdrojů ve sněmovně neuspěl
Dolní parlamentní komora dnes předkladatelům vrátila k dopracování předlohu, která si klade za cíl zvýšit do roku 2010 podíl obnovitelných zdrojů energie, a to především biomasy, na celkové spotřebě primárních energetických zdrojů. Proti předloze se postavila především ODS. Tvrdí, že návrh nepočítá s tím, že ani biomasa není nevyčerpatelná. Přijetí zákona by podle ODS nakonec mohlo konečnou cenu tepelné energie prodražit.
Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) prohlásil, že postavit nové kapacity na spalování biomasy a zásobovat je biomasou bude náročné jak investičně, tak provozně. ODS proto navrhla zákon zamítnout. Její návrh ale nepodpořila dostatečná většina poslanců. Úspěšný byl ale návrh na vrácení předlohy předkladatelům k dopracování. V praxi to znamená totéž.
Nový zákon měl podle předkladatelů, kterými byli například bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD) či exministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL), přispět poklesem emisí skleníkových plynů k ochraně klimatu a snížit závislost země na dovozu energetických surovin.
Předseda sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř (ODS) ale uvedl, že zákon je politický a populistický. Jeho stranický kolega Jan Špika dodal, že zákon neřeší dostatek biomasy. Nelze proto podle něj stanovit plošnou povinnost vyrábět část tepla z obnovitelných zdrojů. Zákon je podle něj souhrnem administrativních a byrokratických opatření.
K předloze měl výhrady i předseda Strany zelených Martin Bursík. Navrhoval sice předlohu propustit do druhého čtení, tam ji ale chtěl přepracovat. Uznal, že pokud by byla předloha přijata v současné podobě, tak by napáchala více škody než užitku.
Zdroj: Ekolist.cz, 29.11.2006