- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Schodek agroobchodu meziročně stoupne
Schodek agroobchodu letos dle odhadů meziročně stoupne o 30 %
Schodek České republiky v obchodě se zemědělskými a potravinářskými produkty se letos podle odhadu Agrární komory meziročně prohloubí zhruba o 30 procent na 33 miliard korun. Loni bilanci hodně vylepšily velké vývozy přebytků obilí, naopak letos úroda poklesla. Projeví se také pokračující pokles domácí výroby vepřového i hovězího masa a rostoucí dovozy těchto komodit, soudí prezident AK Jan Veleba. "Vývoj agrárního obchodu svědčí o propadajícím se českém zemědělství," dodal.
Zvýšení záporného salda agrárního obchodu zhruba na 33 miliard korun předpokládá i Petr Tuček z Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky. Také on podotkl, že se letos neopakovaly vývozy, které loni zlepšily saldo. Šlo například o obilí a olejniny. Letos bylo naopak kvůli nižší sklizni třeba některé komodity dovážet a ceny jsou navíc vzhledem k nedostatku vyšší než loni. Vliv podle něj má také silná koruna, která zvýhodňuje dovozy a naopak znevýhodňuje vývozy.
Růst schodku agrárního obchodu po vstupu do Evropské unie se ale očekával, dodal Tuček. VÚZE již v roce 2003 odhadoval, že záporné saldo se zřejmě prohloubí až o desítky procent.
Za devět měsíců letošního roku Česko vykázalo v obchodě se zemědělskými a potravinářskými produkty schodek 24,2 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o čtvrtinu, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství. Agrární vývoz meziročně stagnoval na úrovni 56,6 miliardy korun. Naproti tomu dovoz vzrostl o sedm procent na 80,8 miliardy. Více než čtyři pětiny agrárního obchodu proběhly se zeměmi EU, s nimiž měla ČR schodek 19,3 miliardy korun.
Větší dovoz než vývoz ČR za tři čtvrtletí vykázala ve dvou třetinách komoditních položek, které MZe uvádí. Největší schodky vznikly v obchodě s ovocem, masem a zeleninou - ve všech případech přes pět miliard korun. Nejvyšší přebytek byl naopak v obchodě s mlékem, a to tři miliardy korun. Následovaly cukrovinky, obilí a živá zvířata.
Zdroj: Děčínský deník, 26.12.2006