Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35102 lidí


Milan Hebnar, 25. leden 2007
Stanovisko ZS k programovému prohlášení vlády

 

Stanovisko ZS k programovému prohlášení vlády
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 55469 ; Vydáno : 24.1. 2007 ; Autor : sb
Komentář Zemědělského svazu ČR k části prohlášení týkající se zemědělství.

V prohlášení ve vztahu k zemědělství postrádáme adekvátní zastoupení toho, co chce vláda dělat ve vztahu k zemědělství a ke Společné zemědělské politice EU. Jedná se velmi významný ústup proti předchozím vládním prohlášením. Prohlášení nezaujímá žádné stanovisko k potravinářskému průmyslu, který je nejslabším článkem agroprůmyslového komplexu (dosud nebyl dostatečně restrukturalizován, často pracuje s nadměrnými náklady pro nízké využití kapacity). Není preferována podpora efektivního zhodnocení zemědělské produkce a růst exportu s cílem omezovat záporné agrární saldo.

 

Souhrnně lze konstatovat, že část prohlášení k zemědělství neobsahuje jasná politická sdělení pro zemědělskou prvovýrobu, nezajímá jasné stanovisko k rovnému přístupu ke všem formám podnikání v zemědělství, tj. nestanovovat omezení maximální výše podpor na farmu či podnik.

 

Zemědělstvím se také zabývá část EU, mezinárodní spolupráce a bezpečnost. V rámci českého předsednictví  EU jsme očekávali, že vláda bude akcentovat rychlejší srovnání podnikatelských podmínek českých zemědělců s zemědělci původní EU-15, pro nás důležitější a realističtější věci než diskuse o aktuálním dopadu společné zemědělské politiky na jednání WTO či záměr podporovat kroky vedoucí k omezení negativních dopadů SZP EU na rozvoj světového trhu.

 

V opatřeních a záměrech vlády ve vztahu k zemědělství dále chybí:

• Vytvoření podmínek pro udržení, respektive růst rozměru českého zemědělství, zejména podporou nepotravinářského a energetického využití zemědělské produkce. Prohlášení nehovoří o potřebě přijmout potřebnou legislativu pro podporu výroby bioetanolu, metylesteru řepkového oleje (MEŘO) a bioplynu.

 

• Zajištění spravedlivé soutěže českým zemědělcům v rámci EU vč. jasné formulace dorovnání platby TOP-UP na 30% a zajištění dofinancování Evropské zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) ze státního rozpočtu.

 

• Zjednodušení čerpání finančních prostředků EU z Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova s cílem překonat technologické a strukturální zaostávání českého zemědělství a venkova.

 

• Zjednodušení a zprůhlednění stávající agrární a environmentální legislativy a především, nepřekračovat požadavky v ní obsažené nad rámec směrnic a nařízení Evropské unie. Vyjednat s Evropskou unií prodloužení termínů stanovených na splnění agroenviromentální legislativy a odložit zahájení cros-compliance i přechod na platby na farmu o 2 roky.

 

• Zajištění činnosti PGRLF, tj. m.j. přijmout systémová opatření ke zmírnění důsledků rostoucích rizik zemědělské výroby podporou pojistného a vytvořením fondu podpor.

 

• Legislativní ochrana zemědělců, potravinářů a spotřebitelů před nekalými praktikami některých obchodních řetězců.

 

• Podpora sdružování zemědělců do funkčních odbytových družstev a jejich nadstavbových organizací.

  

Zdroj: Zemědělský svaz ČR, 23. 1. 2007


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 444
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář