Portál KIS

Anketa
Zaslouží si zemědělci daňovou úlevu v podobě tzv. zelené nafty, tak jako většina zemí v EU?
Hlasovalo 35101 lidí


Jana Brázdilová, 15. srpen 2005
Podmínky vývozu septiků a žump na polní pozemky
Ing. Jan Jančík, poradce-metodik UZPI Prha, regionální pracoviště Kroměříž

Zákon č.185/2001 Sb., o odpadech stanovuje pravidla pro předcházení odpadů a pro nakládání s nimi při dodržování ochrany životního prostředí, ochrany zdraví člověka a trvale udržitelného prostředí.
V průběhu sklizně obilnin se uvolňují pozemky pro aplikaci kejdy, močůvky a ostatních organických hnojiv. Uvolněná plocha se nabízí i pro aplikaci obsahů septiků a žump.V tomto případě je nutné dodržovat ustanovení zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, kde jsou stanoveny podmínky aplikace.

Fekálie, tedy obsahy septiků (kal) a žump (odpadní voda) nelze přímo vyvážet na zemědělskou půdu. Vyplývá to z platné legislativy a jejího výkladu. Podle stanoviska Českého zdravotního ústavu a orgánů hygienické služby nelze surové fekálie obyvatel aplikovat na zemědělskou půdu zejména kvůli nebezpečí šíření nákazy a rovněž pro nedostatečnou kontrolu cizorodých látek. Likvidaci fekálií musí řešit obec v souladu s legislativou vod („odpadní vody“ podle zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích) a legislativou odpadů („kaly“ podle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech).
A) Kaly
Ze septiků se odstraňují kaly. Kalem je podle § 32 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech:
- kal z čistíren odpadních vod zpracovávajících městské odpadní vody nebo odpadní vody z domácností,
- kal z jiných čistíren odpadních vod, které zpracovávají odpadní vody stejného složení jako městské odpadní vody a odpadní vody z domácností,
- kal ze septiků a jiných podobných zařízení.
Na zemědělskou půdu se může použít pouze „upravený kal“, v souladu s § 33 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a vyhlášky č. 382/2001 Sb., o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě. Upraveným kalem je kal, který byl podroben biologické, chemické nebo tepelné úpravě, dlouhodobému skladování nebo jakémukoli jinému vhodnému procesu tak, že se významně sníží obsah patogenních organizmů v kalech, a tím zdravotní riziko spojené s jeho aplikací.
Kal ze septiků je možné hygienizovat např. i při výrobě kompostů. Avšak výroba kompostů musí odpovídat ČSN 46 5735 „Průmyslové komposty“ a současně splňovat požadavky:
- § 14 odst. 2 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech (požadavky na vstupní surovinu),
- vyhlášky č. 474/2000 Sb., o stanovení požadavků na hnojiva (kvalita výstupního produktu).
Pokud je vyrobený kompost uváděn do oběhu, musí být podle zákona o hnojivech registrován jako organické hnojivo.
B) Odpadní vody
Obsah žump je odpadní vodou (§ 38 zákona č. 254/2001 Sb., o vodách). Z hlediska ochrany vod lze jen výjimečně povolit vypouštění odpadních vod do půdních vrstev, z nichž by mohly vniknout do podzemních vod. Povolení se může týkat pouze vypouštění odpadních vod neobsahujících zvlášť nebezpečné závadné látky ani nebezpečné závadné látky (příloha č. 1 zákona o vodách), a to jen z jednotlivých rodinných domů a staveb k individuální rekreaci. Přitom se předpokládá, že odpadní vody budou nejdříve vyčištěny na úroveň stanovenou příslušným vodoprávním úřadem a bude posouzen jejich vlivu na jakost podzemních vod. V žádném případě však ani takto vyčištěné odpadní vody nesmějí být vypouštěny přímo do pásma nasycení, tedy do podzemních vod.
Jediným perspektivním řešením je tedy přímé napojení na kanalizaci nebo odvoz odpadních vod do nejbližší ČOV.

mailto:jancik@uzpi.cz


Hodnocení => průměr 613
Autor Nadpis Datum
Bayle    kghSzpJpJtQjbEjlohY 07:00 5. listopad 2011
Carrieann    sBsWLEwZMAbx 09:04 17. prosinec 2011