- Agrární komora ČR
- APIC-AK
- Asociace soukromých zemědělců
- Český statistický úřad
- Evropská unie
- Min. pro místní rozvoj
- Min. zemědělství
- Min. životního prostředí
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Registr poradců Mze
- Sbírka zákonů
- Státní správa
- Státní zem. interv. fond
- ÚHÚL
- Vláda ČR
- Zemědělský svaz
- Zlínský kraj
- 12. září 2017:
Jurečka: Škody na plodinách kvůli suchu jsou až 7,7 miliardy Kč
Škody způsobené suchem na obilovinách, řepce, trvalých ... více - 31. červenec 2017:
Zpráva SVS k výskytu moru prasat k 31.7.
"Počet nalezených uhynulých divokých prasat ve Zlínské ... více - 13. červen 2017:
SZIF přijal přes 30 tisíc Jednotných žádostí 2017
Státní zemědělský intervenční fond přináší s ... více
Situace s obilovinami
Důvodů, kvůli kterým se zemědělci dostali do kritické situace v odbytu obilovin, je několik.
Intervenční nákup
Před vstupem do Evropské unie zabezpečoval stát výkup nadprodukce potravinářské pšenice od zemědělců ihned během sklizně, přes výkupní organizace ZZN. Ty měly k dispozici vlastní laboratoře, kde kontrolovaly kvalitu uskladněného obilí, za kterou také odpovídaly. Stát zajistil i vývoz obilí a peníze se dostaly bez prodlení k prvovýrobcům.
Po vstupu do Evropské unie se v loňském roce naplno ukázala nefunkčnost Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), který měl nahradit minulou praxi obchodování s obilím. Intervenční nákup pšenice přes SZIF měl být zahájen v listopadu loňského roku, ve skutečnosti se obchodovat začalo v březnu a skončilo 31.července letošního roku. Tím se neúměrně oddálil peněžní tok k zemědělcům. Obilí skladované u producentů se samozřejmě za tuto dobu zčásti znehodnotilo. Ve výkupech však přitom byly volné skladovací kapacity, což nebyla vina zemědělců. Pokud nedojde letos k posunu termínu a záruce včasného intervenčního nákupu přes SZIF, situace se bude opakovat.
Výroba biolihu
Další problém spočívá v tom, že vláda dosud nerozhodla o výrobcích biolihu. Na základě programu na výrobu biopaliv měl však být z domácí produkce letošního roku do příštího roku zpracováno na tuto surovinu asi jeden milion tun obilí. V současné době se však řešení odsouvá minimálně na rok 2007, přitom dle nařízení evropské komise je od roku 2007 přidávání biolihu do pohonných hmot povinné.
K velmi nepříznivé až kritické situaci zemědělců přispívá skutečnost, že doposud nebyly vyplaceny dotace na agroenvironmentální opatření, ze kterých zemědělci okresu Uherské Hradiště žádali dotace, především na meziplodiny.Tyto peníze jim velmi citelně schází.
Úkoly pro vládu
Pomoc zemědělcům řešit kritickou situaci vyplacením záloh na dotace. Vloni na jaře bylo vyplaceno na zálohách pět miliard korun, letos jsou tyto finance avizovány až na prosinec, respektive začátek roku 2006.
Konkrétní opatření v odbytu obilovin z letošní sklizně.
Karla Malinová
ředitelka Agrární komory a